1 geborchte der kinderen. Velen namen de leer van Augustinus over. Pas in de Middel eeuwen kwam er verzet tegen deze wrede opvatting. Thomas van Aquino (1225-1274), een andere grote kerkvader, hield wel vast aan het bestaan van de limbus, maar stelde dat de zieltjes toch een zeker geluk genieten. Het ging dan om het geluk dat een ziel bereikt door de kennis en liefde van God, zoals die in de natuurlijke staat mogelijk zijn. Paus Innocentius III 1198- 1216) leerde dat wie bij het sterven alleen de erfzonde heeft en geen andere zonden 'slechts' gestraft wordt met het niet aan schouwen van God. Veel theologen volgden de visie van Thomas van Aquino en veel katholieke ouders waren daar verheugd over. Eeuwenlang duurde de controverse tussen de aanhangers van Augustinus en die van Thomas. De Kerk sprak zich nooit uit over een erkenning van het bestaan van de limbus tot afgelopen jaar, 2007, toen door paus Benedictus XVI officieel het bestaan van een voorgeborchte werd ontkend. BEGRAVEN IN ONGEWIJDE AARDE Maar wat te doen met degenen, die volgens het reglement van de rooms- katholieke kerk niet in gewijde aarde mochten worden begraven? Zij werden op de in de negentiende eeuw ingerichte begraafplaatsen helemaal achteraan of ergens aan de zijkant, in een apart gedeelte, begraven. De graven in deze strook stonden in een dorp vlakbij Alkmaar regelmatig onder water, zodat ook begraven werd in het pad. Soms was dit deel afgescheiden van de rest van het kerkhof door een hoge heg. Het kon zijn dat er in de heg een smalle opening was waar net een doods kist doorheen kon. Deze grond was niet gewijd. Men sprak van een begrafenis in Gezicht op de kapel van de Sint Barbara-be^raajplaats Beeld van de heilige Barbara in een nis in de voorgevel van de kapel op de begraafplaats. Ze is ajgebeeld met een toren (de vader van Barbara sloot haar daar in op)en een tak van een kersenboom; de bloesem ervan symboliseert de geboorte van Christus 14 Oud Alkmaar 2008

Oud Alkmaar | 2008 | | pagina 18