Zandloper op het toegangshek van de begraafplaats als symbool voor de vergankelijkheid meestal aan de noordzijde van het kerkhof, dat toen nog onmiddellijk rond de kerk of de kloostergebouwen lag. Deze plek, waar weinig zon kwam, was het minst geliefd en velen geloofden dat hier demonen huisden. Ook in Alkmaar bestond in de zeventiende eeuw een dergelijke plek: "An de noortzijde (des kerks) is 't kerkmeesters- huys, alwaer nog seer veel oude brieven bewaart werden voor de glasen van dit huys leit een besonder kerkhof waer in alleen menschen die haer selven verdaen hebben,of die door 't geregt gedood zijnde, de aarde gegunt wort, begraven worden."3 Mensen die zich niet aan de kerkelijke regels hielden plaatsten zich buiten de katholieke gemeenschap en werd een kerkelijke begrafenis ontzegd. In Hoorn werd in 1524 zuster Agatha van het Maria- klooster op een ongewijde plaats buiten het kerkhof begraven. Zij had onder andere de gelofte van armoede afgelegd en was door de overste van het klooster aan gesproken "wegens zaken die zij als eigen bezat", maar zij ontkende. "Doch gestorven zijnde had zij onder haar eenig geld en andere dingen, die zij heimelijk zonder iemands weten onder haar had gehouden." Ze werd in ongewijde aarde buiten het kerkhof begraven.4 Ook in de twintigste eeuw was dit ge bruikelijk. Het niet nakomen van de vijf geboden van de kerk, zoals het niet bij wonen van de Eucharistieviering rond Pasen, de Paasplicht, was een reden om begraven te worden in ongewijde aarde. Dan werd er soms "Non paschaus. In ongewijde aarde" in het register van de begraafplaats vermeld. Verder mochten degenen die zichzelf doodden niet in gewijde aarde worden begraven. Vertoon van overspelig gedrag, openlijke homo seksualiteit, lidmaatschap van de vrij metselaars, de NSB, de Communistische Partij, alsook de Sociaal Democratische Arbeiders Partij (de SDAP) en lidmaatschap van de socialistische vakbond het N.V.V. (Nederlands Verbond van Vakverenigingen) was een reden voor een graf in ongewijde aarde. In 1918 vermeldde een lange bisschoppelijke brief dat lidmaatschap van een socialistisch getinte vereniging, die het paradijs op aarde in plaats van in de hemel predikte, uitsluiting van de sacramenten betekende. NIET GEDOOPT Het sacrament van de doop speelde een belangrijke rol. Kinderen die levenloos op 12 Oud Alkmaar 2008

Oud Alkmaar | 2008 | | pagina 16