begraven. De priester gebruikte hiervoor soms een beaardingskistje. SINT BARBARA Pas met de Grondwet van 1848 werd de scheiding van kerk en staat een feit en kreeg ook de rooms-katholieke kerk de vrijheid haar zaken zelf te regelen. Vanaf 1853 werd de bisschoppelijke hiërarchie hersteld, de vier Alkmaarse staties werden omgevormd tot twee parochies (de Laurentius en de Dominicus) en later volgde ook de inrichting van een eigen begraafplaats. In 1887 werd ten zuiden van de Hout de Rooms-Katholieke Begraaf plaats Sint Barbara ingericht en vanaf de ingebruikname op 2 januari 1888 werden de katholieke vakken op de Algemene Begraafplaats steeds minder gebruikt. Sint Barbara is de patroonheilige van de zalige dood, dat wil zeggen het afwenden van een haastig en onvoorbereid sterven, en veel katholieke begraafplaatsen dragen dus haar naam. Bij de ingebruikname van elke rooms- katholieke begraafplaats in Nederland werd de grond gewijd door de aarde te besprenkelen met gezegend water. De begraafplaats was immers bestemd voor overleden rooms-katholieken, die in gewijde aarde mochten worden begraven. De pastoor van de parochie waartoe de overledene behoorde gaf hiervoor een bewijs (vergunning). Verder was de begraafplaats ingedeeld in vakken, regels en nummers, en kon je begraven worden in verschillende klassen. De zogenaamde 'preferente klasse' was het duurst, f 60,- en de vierde klasse het goedkoopst, namelijk f 8,- voor volwassenen. Graven voor kleine kinderen kostten volgens het reglement uit 1916 tussen de 15 en 3 gulden2. Artikel zeven van het reglement stelde dat "geen begraving geschiedt, dan a) met inacht neming der kerkelijke wetten, c) met schriftelijk verlof van den Parochie-Pastoor." KERKELIJKE WETTEN Begraven gebeurde met inachtneming der kerkelijke wetten, wat inhield dat niet iedereen in gewijde aarde mocht worden begraven. In de Middeleeuwen werden de doden in gewijde aarde bijgezet, behalve zij die niet tot de Kerk hoorden, zoals joden, ketters, zelfmoordenaars en geëxcommuniceerden. Ook voor de overleden ongedoopte kinderen was een bijzondere ongewijde plaats aangewezen. Deze plek bevond zich De Rooms- Katholieke Begraafplaats Sint Barbara, ca. 1890. Collectie Regionaal Archief Oud Alkmaar 2008 11

Oud Alkmaar | 2008 | | pagina 15