Begraven in ongewijde aarde Marjanne Kloeg Een overleden rooms-katholiek werd en wordt begraven in gewijde aarde. Aan hen die niet gedoopt waren, zoals levenloos geboren kinderen, of kerkelijke regels hadden overtreden was dat echter niet toegestaan. 10 Oud Alkmaar 2008 Beaardiryskistje van zilver, gebruikt tussen 1700 en 1799. Collectie Museum Catharijneconvent, Utrecht Lang was het gebruikelijk de doden in of naast de kerk te begraven. Pas in de negen tiende eeuw werd het de gewoonte begraaf plaatsen aan te leggen buiten de bebouwde kom. Ook in Alkmaar ging men toen over tot het realiseren van een buitenbegraaf plaats, en zo werd in r830 de Algemene Begraafplaats Alkmaar geopend op een voormalig exercitieveld in de Hout. Op het terrein waren twee aparte vakken bestemd voor het begraven van rooms-katholieken. Ook de Oude Begraafplaats aan de Ruïne laan te Bergen bestond uit een protestants en een "Roomsch Catholijk gedeelte." Bisschop G.L. Wilmer van Haarlem schreef in een brief van t9 juni 1864 aan pastoor B.A. van 't Rood: "Ten aanzien van de nieuwe begraafplaats, door het Gemeente bestuur aangelegd, heb ik Uw Eerw. er slechts opmerkzaam te maken dat het voor de Katholieken bestemde gedeelte van alle kanten goed afgesloten en afgescheiden moet wezen, 't zij door eene muur of tenminste een heg, zoodat alles wat tot een Kerkelijke begrafenis vereischt wordt daar vrijelijk kan geschieden." Even verder stelde hij: "Overigens moet er eene plaats afgezonderd worden voor ongedoopte kinderen en voor hen, die niet in de gemeenschap der H. Kerk zijn gestorven, doch daar hebben zij (gemeentebestuur) niet mede nodig. Als de Katholieken maar volkomen vrij zijn om het naar de Katholieke voorschriften in te richten."1 Voor katholieken was een eigen plek vooral van belang in verband met het wijden van de aarde. Toen dit tijdens de Reformatie niet altijd mogelijk was ont stond de rite van de zogenaamde beaarding. Vlak voor de begraving strooide de priester wat gewijde aarde in de kist, waardoor de dode toch in/met gewijde aarde werd

Oud Alkmaar | 2008 | | pagina 14