Kolonistengezin komt aan in de vnje kolonie Willemsoord. Tekening door H.P. Oosterhuis. Detail. Bron: De 25 dagen van Nederland, aflevering 14 en wordt een kastekort van 3511 gulden en 58,5 cent vastgesteld. W. Kluppel wordt tot nieuwe secretaris verkozen. De oude notulen komen niet meer boven water. In maart 1822 doet men zijn beklag over de langzame inzameling van de contributies door de stadsbode, alsook over de niet voldoende verantwoording der penningen.6 En niet iedereen is enthousiast. Al in 1821 stellen de regenten van het Aalmoezeniers weeshuis kritische vragen. In het voorjaar van 1822 wordt weer een oproep gedaan tot selectie van een huisgezin. De voordracht van Limmen voor een gezin uit Uitgeest wordt afgewezen omdat Uitgeest geen contributie betaalt, en de voordracht van de regenten van het Aalmoezeniershuis Alkmaar gaat niet door omdat de vrouw van het gezin weigert te gaan. Uiteindelijk wordt geregeld dat het gezin De Haas uit Koedijk vertrekt, maar ook deze weigert uiteindelijk en zo wordt in december via het Aalmoezeniershuis het gezin van Aarjen Hoek naar Drente gestuurd. Zij komen op 31 oktober 1822 in Willemsoord aan, en zullen nooit meer vertrekken. Het gaat in het algemeen niet zo goed met de Maatschappij van Weldadigheid. Na een paar jaar keldert het aantal contribu anten. Dat heeft er mee te maken dat het 'weldadig karakter onzer natie' een zaak van korte adem is. We willen best geven, maar daarna moet het ook klaar zijn. Maar bovendien merken de burgers dat de uit eindelijk vierhonderd woningen niet helpen tegen het verschijnsel waar ze boven alles van af willen: bedelarij. Nette gezinnetjes naar Drenthe sturen is ook nuttig, maar bedelaars zijn lastig en confronterend. Men wil van dat volk af Oud Alkmaar 2008

Oud Alkmaar | 2008 | | pagina 12