Gerestaureerde koloniewoniry in Frederiksoord. Het oorspronkelijk hou ten achterhuis is vervangen door een stenen^edeelte. Bron: De 25 dagen van Nederland, aflevering 14 te zijn, althans zo iemand daar mede in een huisgezin besmet word, lopen zelden iemand der anderen vrij." Contagieus betekent besmettelijk. En het is geen griepje, de ziekte maakt slachtoffers. Een week later schrijft Johannes: "De ziekte in de kolonie schijnt weinig te verminderen en gansch niet minder gevarelijk te worden. Eergisteren is de wachtmeester, gisteren de schoolmeester Middelboer en heden morgen de vrouw van Tijmes gestorven." Antje Elles overlijdt 30 mei 1822 op veertigjarige leeftijd als een van de twaalf doden die in deze periode op de kolonie te betreuren zijn. De ondersteuners van de Maatschappij van Weldadigheid worden op de hoogte gehouden van het reilen en zeilen van de kolonisten door een eigen maandblad, De Star. Op de abonneelijst prijken ondermeer de Alkmaarse boekhandelaar H.Coster, het Departement Alkmaar van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen, en Bruno Tiedeman jr., controleur der directe belastingen ic klasse, 2e divisie. Overigens besluit de subcommissie Alkmaar enkele jaren later, omdat De Star niet algemeen gelezen wordt, dat er advertenties geplaatst worden in de Alkmaarsche Courant en dat een exemplaar van De Star ter lezing zou liggen in Sociëteit De Eendragt en in het koffiehuis van E. Pasman. DRIE HALEN ÉÉN BETALEN Inmiddels zijn de koloniën uitgebreid. Het is kenmerkend voor Johannes van den Bosch dat hij drie maanden na de start van de proefkolonie al heeft vastgesteld dat het experiment geslaagd is. Nog in 1819 worden er vijftig huisjes bijgebouwd en begin 1820 stampt hij op het Steenwijker- wolder heideveld Willemsoord uit de grond. Ook de regels van toezending veranderen. Er komt een soort drie halen- Oud Alkmaar 2008

Oud Alkmaar | 2008 | | pagina 10