bovenwoning. Na een negatief advies van de welstands commissie over een nieuwe pui is onderzoek gedaan naar de bouwgeschiedenis van het pand. De oude pui van ca. 1925 heeft model gestaan voor de nieuwe pui, waarin de voordeur voor de bovenwoning op een vindingrijke wijze is 'weggewerkt'. In de categorie historische puien zien we ook een nominatie aan het Ritsevoort. In het Jugendstilpand Ritsevoort 7 is een passende pui geplaatst waarin de hardstenen elementen van de historische pui zijn verwerkt. Pui en gevel zijn duidelijk een kwalitatief geheel, hoewel de sloop van de oude originele pui betreurd wordt. De laatste nominatie betreft de bedrijfspanden aan de Wageweg, waarin voorheen Garage Met gevestigd was. Deze panden zijn op een zeer gedetailleerde wijze gerestaureerd, waarbij ook de terrazzostoepen hersteld zijn. De winnaar in deze categorie is het pand Ritsevoort 7. Gerestaureerde woonhuizen In deze categorie een aantal bijzondere restauraties. Het hoekpand Geestersingel 56 is de eerste nominatie. De tweede is een bijzonder pand in Oudorp: de gevel werd gerestaureerd, maar de nominatie is met name verdiend door een 'ruitvormige' serre aan de achterzijde, die nauw aansluit bij de historische vormentaal van het huis. De derde nominatie, Kennemerpark 31 (villa Hofdijk), werd naar een woonhuis teruggerestaureerd. Om de restauratie te doen slagen en duurzaam te maken is zelfs een dakkapel verwijderd en zijn de poreuze betonstenen vertind. De vierde nominatie is Oudegracht 291, een vroeg 20ste-eeuwse patriciërswoning, welke in gebruik is geweest als school en waarvan thans in opdracht van woningbouw vereniging 'Van Alckmaer' een appartementcomplex is gemaakt. Ook in de oude gymzaal aan de Baansloot Oudegracht 291 zijn woningen gemaakt. Het terugbrengen van de luiken en het herstel van het smeedijzeren hekwerk completeren de restauratie. De laatste nominatie is het pand Voordam 13, dat vroeger deel uitmaakte van de ABN-AMRO- vestiging. Hoewel slechts de voorgevel is blijven staan, heeft dit in de 19de eeuw samengevoegde pand een bijzondere verschijningsvorm op deze zichtlocatie tegenover het Waagplein. De kap is weer opgebouwd met de oorspronkelijke spanten. De winnaar in deze categorie is het pand Oudegracht 291. Nieuwe woonhuizen In deze groep diende zich een grote variëteit van gevels aan. In de Bloemstraat staan twee nominaties. Deze vroeger enigszins vervallen straat met bouwvallige pak- huisjes is na de brand van de Houtmarkt aan de oostzijde nagenoeg geheel van nieuwe panden voorzien. Dit vormde tevens de katalysator voor het herstel van de gevelwand aan de westzijde. De panden 26-28 zijn genomineerd als een bijzonder ontwerp voor starter woningen. Opvallend zijn de hardstenen plint en de verdraaide kappen. De tweede nominatie is Bloemstraat 44. Vroeger samen met het thans gerestaureerde Bloem straat 46 een tweelingpakhuis is het nu een bijzonder eigentijds pandje. De vormgeving met de verdiepte gevelindeling, gekleurd glas en wit gekeimde wanden geeft een bijzondere toegevoegde waarde aan dit smalle straatje. Het pand voldoet niet aan de criteria van het beeldkwaliteitsplan Binnenstad (geen kap), maar juist in dit straatje is dit de kwalitatieve uitzondering, die de regel bevestigt. De volgende nominatie, Stuartstraat 3-5, heeft een licht gekeimde gevel gekregen en een zinken dak. Een bijzondere renovatie van een verwaarloosd pand, dat door de lichte kleurstelling ruimte geeft in deze straat. Een aansprekende nominatie is de nieuwbouw op de hoek van de Voordam en de Zijdam. Deze nieuwbouw kent een bewogen geschiedenis en het eerste ontwerp is na bezwaren vanuit de buurt en de Historische Vereniging aanzienlijk gewijzigd. Het is prijzenswaardig dat de Geestersingel 56 Herenweg 86, Oudorp Kennemerpark 31 Voordam 13 82 Oud Alkmaar 2007

Oud Alkmaar | 2007 | | pagina 28