heid van een visrijk meer en van de zee, zo'n grote overvloed aan graan en levens middelen, dat zij voor geen enkele stad van Holland onderdoet. Ze heeft immers meer dan dertig dorpen en de boeren uit die dorpen bebouwen zeer rijke en uiterst vruchtbare akkers en brengen ook een grote menigte paarden, runderen, kalve ren, schapen en ander kleinvee hierheen ten tijde van de jaarmarkten (waarvan er drie heel druk bezochte zijn, met Pasen, met het feest van Bartholomeus9 en van Mattheus10); en zij voeren bovendien iedere week een grote hoeveelheid graan, boter, groenten, kazen, vis, gevogelte en wild aan, die van hier naar naburige steden en vooral naar Amsterdam, worden gebracht. Deze overvloed aan voedsel en zuivel zal in de toekomst nog groter worden, omdat door de Heren Staten van Holland is verordend en toegestaan om de dijken van de Zijpe (in de volkstaal De Zijp genoemd) zo stevig mogelijk te herstellen zodat ze de kracht van de Noordzee door hun zeer sterke barrière kunnen weerstaan en tegenhouden. Heel De Zijp is echter meer dan acht mijl in omtrek, zoals Adrianus Antonius van Alkmaar, oud burgemeester en ons zeer dierbaar, een uitstekend wiskundige en beroemd land meter en uitstekend geograaf, ons verze kerde. De Zijp bevat akkerland dat op de meeste plekken vruchtbaar is en grazige weiden, wel 27 duizend morgens land. Hij was voor het eerst ingedijkt in 1542 en 1543. Maar die dijken zijn, toen de wallen waren ontwricht door de vreselijke storm, in die verschrikkelijke overstroming die plaatsvond op x november van het jaar 1.570, gebroken en helemaal weggeslagen. MARKTEN EN HANDEL Overigens etaleren de markten die over vloed aan graan, waarover ik al sprak. Deze stad heeft veel markten en deze zijn heel handig, al naargelang de soort koopwaar, over verschillende delen van de stad ver deeld, zodat iedereen ze per schip of kar naar de aangewezen plaatsen kan brengen, zonder ongemak of hinder voor een ander Gezicht op Alkmaar vanuit het noorden. P. Goos, 1660. Detail. Collectie Regionaal Archief Oud Alkmaar 2007 'Vfl V -ftflf U

Oud Alkmaar | 2007 | | pagina 9