Van de secretaris Stadswandelingen Van de werkgroep Welstand HISTORISCHE VERENIGING ALKMAAR Monumentendag 8 september Zoals ieder jaar staat ook dit jaar de Historische Vereniging weer met een stand in de Grote Kerk. Deze keer is het thema van Monumentendag Molens en Nieuwe Architectuur. Op de website van de gemeente Alkmaar kunt u zien wat er allemaal te doen is en welke panden er weer geopend zijn voor bezichtiging. Op 8 september is er ook veel te beleven in de 400 jaar oude Alkmaarder Hout. Vanaf 11 uur is er een boeken- en plantenmarkt rond de bloemenklok en om 14.00 wordt het boek 400 jaar met liefde in de Alkmaarder Hout door Annelies V. Janssen overhandigd aan wethou der Simon Binnendijk. Het belooft een feestelijke middag in en rond cafe 'de Hertenkamp' te worden met een forum over de toekomst van de Hout. Het boek met vele interviews, historie en (oude) foto's van de Hout is te ver krijgen bij de stand van de gemeente in de Grote Kerk na de overhandiging van het eerste exemplaar aan de wethouder. In het weekend van 21, 22 en 23 september wordt de afsluitende grote manifestatie in de Hout gehouden. Meer informatie via www.400jaaralkmaarderhout.nl. Erven en schenkingen Zoals u misschien weet wordt het belangrijke werk van de Historische Vereniging Alkmaar door de leden gefi nancierd. Met het lidmaatschapsgeld van 17 euro per jaar kunnen wij veel doen. De mogelijkheid bestaat om ons werk voor behoud van de monumenten in Alkmaar op meerdere manieren te ondersteunen. U kunt ons ook steunen door het doen van een schenking of het opne men van de historische vereniging in uw testament. Hiervoor gelden wel enige spelregels. Hieronder zetten wij ze voor u op een rij: De eenmalige schenking: hierbij schenkt u eenmalig een bedrag. Wanneer het totaal bedrag aan giften tussen de 1 en 10 van uw drempelinkomen bedraagt, heeft u recht op belastingaftrek. De hoogte van uw fiscale voordeel is afhankelijk van uw inkomen. De periodieke schenking: deze giften kunt u aftrekken als u periodieke uitkeringen schenkt die berusten op een verplichting die bij notariële akte is aangegaan. Bovendien moet u de uitkeringen gedurende vijf of meer jaren minimaal eens per jaar betalen. Voor deze giften geldt geen drempel en geen maximum. Ook hier geldt weer dat de hoogte van uw fiscale voordeel afhankelijk is van uw inkomen. Legaat of erfstelling: u kunt de Historische vereniging Alkmaar opnemen in uw testament in de vorm van een legaat of erfstelling. In het eerste geval laat u een bepaald bedrag aan geld of bepaalde goederen na. In het tweede geval benoemt u de HVA tot erfgenaam. Voor het opmaken van uw testament dient u zich tot uw notaris te wenden. Het doen van een schenking of het opnemen van de Historische Vereniging Alkmaar in uw testament is een grote stap. Wij adviseren u daarom contact op te nemen met uw notaris en/of belastingadviseur. Annelies Veronica Janssen De eerste wandeling op 9 mei in de Spoorbuurt trok veel belangstellenden, en liet ons een gemengde wijk zien die in het begin van de 20ste eeuw was aangelegd in de Eendrachtspolder, een gebied vol tuinderijen, waarvan we in de straatnamen nog iets terugvinden. De tweede wandeling van de vereniging voerde ons op dinsdag 5 juni door het gebied van de Hout, Nieuwpoortslaan en het zuidelijk deel van de Kennemerstraatweg. Het bleek voor velen een verrassend gebied te zijn waarover meer te vertellen bleek te zijn dan van te voren was gedacht. De bewoners van de Nieuwpoortslaan waren zeer ver baasd dat er een excursie door hun straat werd gehou den en zeer belangstellend over wat de gidsen wisten te vertellen. De wandeling werd afgesloten met een kopje koffie of thee, verzorgd door Gonna de Reus en Carla van Wijngaarden, in de voormalige fietsenstalling van het AZ-stadion (gelukkig was het mooi weer). De derde wandeling moesten we helaas annuleren door het plot seling overlijden van Cees Vis, een van onze trouwe gid sen. De fietstocht langs de Alkmaarse molens trok wat minder publiek, maar was desondanks zeer de moeite waard. Guus Breebaart Het is een dynamische tijd wat betreft bouwplannen en bouwproductie. De vraag is of dit op gespannen voet staat met het behoud van cultuurhistorie? Soms wel, 54 Oud Alkmaar 2007

Oud Alkmaar | 2007 | | pagina 28