Tentoonstelling strijkmolens ook op de Bierkade geen tweerichtingsverkeer meer mogelijk zou zijn. Het werd al gauw dui delijk dat deze laatste argumenten al die eerder genoemde belangen stevig ondergroeven. Nadat daarop een groot deel van de gemeente raad te kennen gaf het met de muur niet meer zo te zien zitten, heeft het college van b. en w. de bouwvergunning ingetrokken. Op bijgaande foto van de Wageweg, genomen vanaf de Bierkade richting Friesebrug, is rechts boven wel een replica van een muur te zien. Dat is echter een replica uit 1952 van de muur, die kort na 1573 is gebouwd om de ernstig beschadigde stadsmuur uit de tijd van het beleg te vervangen. Deze laatste, dus de muur waar het hier om gaat, lag iets zuidelijker, ter plekke van de afscheiding tussen rijweg en fietspad. Het lijkt wel of die twee bankjes rechts op de foto er al waren neergezet om de replica van deze muur eens goed te kunnen bekijken. Mooi niet dus! In het wegdek heeft men nog wel met enkele kromme lijnen de omtrek van de befaamde Rode Toren aange geven, die aan de muur vast zat. Naast de Friesepoort was deze Rootoren, zoals hij toen genoemd werd, het middelpunt van de hevigste gevechten van het beleg, die op 18 september 1573. Hoewel deze dag voor de vrijheid van Alkmaar misschien nog wel belangrijker is geweest dan de zo veel gevierde achtste oktober, zal ze het verder toch met enkel die gele cirkel als monu ment moeten doen. In zijn artikel over een opgegraven stuk stadsmuur bij de Wageweg in het 2006-3-nummer van dit blad pleitte Peter Bitter er voor een nieuw 8-oktober monument op te richten door op exact dezelfde plek over 55 m een replica van de stadsmuur van 1573 op te metselen. De gemeenteraad had gevraagd of dat kon in histo risch, in wetenschappelijk, in cultureel, in educatief en in toeristisch belang. Daarbij was kennelijk minder rekening gehouden met het belang van de omwonen den, want tegen de bouw van die replica zijn 2500 bezwaarschriften binnengekomen. Als belangrijkste argumenten kwamen daarin naar voren een mindere verkeersveiligheid, maar vooral de kans, dat veel ondernemers in de binnenstad er sterk op achteruit zouden gaan, omdat er dan op de Wageweg en dus Welke Alkmaarder kent niet de molens van de Zeswielen? Deze strijkmolens maalden sinds de 17de eeuw het water van de Raaksmaatsboezem uit op de Schermerboezem. Men sprak van 'afstrijken'. In de jaren veertig van de vorige eeuw werden de molens buiten bedrijf gesteld. Een van de molens, al gedemonteerd om in het Openluchtmuseum weer opgebouwd te worden, ging toen verloren. De resterende vier molens vormen tot op de dag van vandaag een schilderachtig geheel. In de hal van het Regionaal Archief is een kleine tentoonstelling gewijd aan de geschiedenis van de molens, aan de ont wikkeling van de molenbouw en aan de droogmakerijen in Noord-Holland, met name de Schermer. De tentoon stelling is gratis toegankelijk en nog te zien tot en met december 2007 (ma t/m vr tijdens kantooruren). Alkmaar. Zes Wielen. Oud Alkmaar 2007 53

Oud Alkmaar | 2007 | | pagina 27