Alkmaar varia Hèt boek over de geschiedenis van Alkmaar Film over het leven op de Nijenburg Dag en nacht bereikbaar Bijna is het dan zover. Op 8 oktober a.s. zal het eerste exemplaar van Geschiedenis van Alkmaar aan burgemeester Bruinooge worden aangeboden. Aan dit boek is ruim vijfjaar door een groot aantal auteurs gewerkt, waarbij twee van hen, Jurjen Vis en Peter Bitter, het leeuwendeel van het werk voor hun rekening hebben genomen. Alle auteurs vertellen, ieder vanuit hun eigen specialisme, een uiteindelijk samenhangend verhaal, waardoor de stad, zelfs voor de aan haar zo ver knochte lezers van dit blad, nog meer zal gaan leven. Het boek is ruim voorzien van passende illustraties, al zullen dat er niet zo veel zijn als in het bij dezelfde uitgever verschenen Ach lieve tijd. Tien eeuwen Alkmaar en de Alkmaarders. Daardoor is er meer ruimte overgebleven voor de tekst, zodat de echte lezer, op zoek naar de achtergronden van wat er gebeurd is, meer aan zijn trekken komt. Daarvoor is bovendien een uitgebreide beredeneerde bibliografie in het boek opgenomen. Indien u het boek nog niet besteld hebt met behulp van het kaartje, dat in december bij dit blad was gevoegd, kunt u dat alsnog doen door uw naam en adres en het aantal exemplaren door te geven aan: Historische Vereniging Alkmaar, Oudegracht 245, 1811 CG Alkmaar of per mail: info@historischeverenigingalkmaar.nl. Dan kunt u na 8 oktober tegen contante betaling van slechts €24,95 per boek de bestelde exemplaren afhalen bij het Regionaal Archief Alkmaar, Hertog Aalbrechtweg 5. Door de omvang (ca. 580 pag.) kunnen helaas geen boeken verzonden worden. Tijdens Open Monumentendag op zaterdag 8 september wordt in theater Provadja aan het Verdronkenoord een documentaire over het leven op de Nijenburg vertoond, gemaakt door Wilma Kuijvenhoven, In de film vertelt de onlangs overleden jonkvrouwe E. Snethlage-van Foreest over haar jeugd in en rondom het huis in Heiloo, haar ouders, hoe er gewoond werd, het personeel en de tuin. De film wordt vertoond om 14.00, 15.00 en 16.00 uur. De toegang is gratis. Een voor velen minder bekend museum in Alkmaar is het Nederlands Kachelmuseum, gevestigd in het fraaie pand Bierkade 10. Dit museum bezit veel mooie kachels. Vooral uit het begin van de vorige eeuw zijn er juweeltjes te bewonderen. Ze hebben er zelfs zo veel kachels, dat ze nooit allemaal tegelijk tentoongesteld kunnen worden. Daarom wordt de vaste collectie af en toe gewisseld. Dan wordt soms ook van de gelegen- heid unUi gemaakt BE^Ê^AAR om een speciale -j- tentoon- stelling in te richten. IUB Nog tot 21 '"4 april 2008 is daar nu te zien: 'Warm in Alkmaar'. In deze expositie wordt 'De brandstoffenhandelaar in de vorige eeuw in Alkmaar en omgeving' nader uitgelicht. Zeven van hen zijn ook geïnterviewd wat valt na te lezen in het boekje Dag en nacht bereikbaar, dat naast een historisch overzicht deze interviews bevat. Hierin komen leuke anekdotes voor uit het zware leven van een brandstoffenhandelaar. Er is er één bij, die zijn poëtische gaven gebruikte om reclame te maken. Dat hij daarbij geïnspireerd werd door één van zijn klanten maakt zowel de expositie als het boekje nog leuker. Het boekje is verkrijgbaar bij het museum, in de winter overigens alleen open op zondag van 12.00 tot 16.00 uur. 52 Oud Alkmaar 2007

Oud Alkmaar | 2007 | | pagina 26