Mevrouw Snethlage-van Foreest tijdens de Pinksterdrietocht van de Historische Vereniging Alkmaar in 2006. Foto:J.W. van Rossum "Hop, hop paardje, met je vlassen staartje.." Ik liet me door haar verwennen en hield van mijn buurvrouw Honig. Ze woonde bijna 50 jaar naast mijn ouders aan de Frieseweg 13 6. Lena Honig bleef tot op hoge leeftijd sterk en gezond. Ze genoot van haar klein kinderen Bob en Margreet, want Ellie was intussen getrouwd met Jo Pieters uit Zaandam, 's Zomers kwam er vaak Duitse familie over de vloer. Haar zuster Mien van de Beid had intussen tien kinderen gekregen en woonde in de Spoorbuurt en de Duitse vriendinnen, overgehouden aan de Duitse Vereniging te Alkmaar, hadden maandelijks roulerend een "Duitse Club", zo noemden zij dat, met een handwerkje erbij. Lena maakte een grote pan met Kartoffelklöse of lekkere Reibekuchen en er was altijd taart toe. Het leven ging zijn gang en had nog iets voor haar in petto. Zij beleefde een tweede lente met een wat jongere man, die bij garage Met werkte, Jan Schalker. Je zag dat ze gelukkig en tevreden was en die relatie duurde tot het eind van hun leven. Lena Honig werd dik in de negentig en woonde later in de ouderenflat de Nijenburg te Oudorp en de laatste jaren in woon- en zorgcentrum de Oldenburgh. Heel toepasselijk deze namen, die verbonden zijn met de geschiedenis van de families Van Egmond van de Nijenburg en Van Foreest.6 Lena Honig- Grunsky heeft bij velen een plekje in hun hart verdiend. NOTEN 1 Ten zuidoosten nog van Koningsbergen, het huidige Kaliningrad, in het gebied van de Masurische Meten. Tegenwoordig dus Russisch gebied. 2 Deze verhalen over Hollanders in de Weichseldelta stammen al uit begin 17de eeuw. Zie Lucia Thijssen, tooojaar Polen en Nederland (Zutphen, 1992) 3 J.H.Rombach, Nijenburg te Heiloo (Heiloo, 1987) 4 Zie ook Rob van der Laatse red., Van .goeden huize (Alkmaar, 2001). 5 Zie N.van Hamond, Dikke huizen, dunne huizen in Noord-Holland (Alkmaar, 2002). 6 Met dank aan jonkvrouwe Elisabeth Snethlage-van Foreest (overleden 4 april 2007) en mevrouw Ellie Pieters-Honig. 48 Oud Alkmaar 2007

Oud Alkmaar | 2007 | | pagina 22