schept en stierf in 1945 in concentratie kamp Sankt Valentin in Oostenrijk. Nico van Foreest stierfin 1945 aan de gevolgen van een ziekte. Hij had als burgemeester van Heiloo 36 jaar zijn ambt uitgeoefend. Lena's vriendin Gertrud Faust stierf aan kraamvrouwenkoorts enkele weken na de geboorte van haar tweede kind; meneer Faust en zijn zoon Walter bleven alleen achter. Mevrouw Alide van Foreest en dochters gingen noodgedwongen een paar jaar elders in Heiloo wonen, want op de Nijenburg werden Duitsers ingekwartierd. Lena kreeg in 1945 bericht uit Duitsland via de Duitse Vereniging in Alkmaar, dat de vrouw en kinderen van haar broer Eduard waren omgekomen bij de inval door de Russische troepen en dat haar broer in zijn hand geschoten was en een paar vingers miste. Na 1945 hoorde ze dat een deel van haar familie uit Oost-Pruisen was gevlucht en daardoor uit elkaar was gevallen. Haar vader scheen in Denemarken te zitten en van haar moeder was niets bekend. Pas later, na vijfjaar, vond er een gezinshereniging plaats. Lena's echtgenoot Henk Honig begon te kwakkelen met zijn gezondheid. Hij bleek te lijden aan multiple sclerose. Hij werd bedlegerig en leidde gedurende zeven jaar een wat teruggetrokken bestaan. Met regelmatige tussenpozen werd hij op zondag vanuit een rotanstoel in een auto gehesen voor een rondje toeren. Alhoewel Lena hem met zorg omringde, kon hij zijn ziekte moeilijk verwerken en was erg opstandig. Vanaf het moment dat Henk arbeidsongeschikt was geworden ging Lena erbij werken als schoonmaakster bij garage Met en knoopte ze tevens opnieuw contacten aan met mevrouw Van Foreest in Heiloo, die na ook de Canadezen te hebben gehuisvest weer op landgoed de Nijenburg woonde. Daar poetste Lena tussen de gesprekken door het koper en zilver. Ze ging altijd op de fiets, door weer en wind, totdat ze de fiets niet meer op en afkon, vanwege haar knieën. HONIG EN VAN FOREEST Met weemoed sprak ze vaak met mij als kind en met mijn moeder over de familie Van Foreest, die zo aardig voor haar was en haar goed betaalde voor die tijd. Bij de familie was Lena zeer geliefd van wege haar vriendelijkheid, haar ijver en haar trouw, vertelde de onlangs overleden mevrouw Elisabeth van Foreest mij. Ze droegen haar op handen. Ik kan mij nog goed herinneren dat zij haar altijd op haar verjaardag op 30 december een bezoek brachten, toen ze al op de Frieseweg woon de. De band met de familie Van Foreest zou voor het leven zijn. Hoe prettig de contacten waren met hen, hoe anders was het gesteld met de familie Honig uit de Zaanstreek, haar welgestelde schoonouders. Er werd minachtend op haar neergekeken, een Duitse en nog wel van lage komaf Met dat gegeven konden zij niet omgaan. Toen haar man Henk in de jaren zestig overleed werden Lena en haar dochter Ellie onterfd en ontstond er een definitieve breuk met de familie Honig. Uiterlijk onaangedaan zei ze er verder weinig meer over. Het was een afgesloten hoofdstuk. DE ANDERE NIJENBURG Het tikken tegen het keukenraam, het lachende en ontwapenende gezicht dat "Boeh!" roept, de vertrouwde voetstappen door het grint in de steeg. "Aggie, kontje Reibekuchen eten? Lekker voedzaam!". Ritjes op haar rug door de woonkamer. Oud Alkmaar 2007 47

Oud Alkmaar | 2007 | | pagina 21