IKI L ena Grunsky (geheel links) met buren aan de Frieseweg bij de volkswagen van Duitse neef Horst, op bezoek in Alkmaar Honig, een zoon van een rijke industrieel uit de Zaanstreek, een telg uit de alom bekende fabrikantenfamilie Honig. Ze trouwden in de jaren dertig, deftig, maar verhuisden heel wat minder deftig naar de Achterweg in Alkmaar. Dat betekende een hele overgang voor Lena. Henk had name lijk een baan gekregen bij Garage Met aan de Achterweg. Het automobielbedrijf zou later worden uitgebreid met een Opelgarage aan de Frieseweg. Henk Honig zou daarnaast als een van de eerste chauf feurs op de Alkmaarse ambulance gaan werken. Het echtpaar woonde boven was serij Vredenburg, waar het altijd scherp naar bleekwater rook en je last van hoofd pijn kreeg. Inmiddels was hun dochter Geertruida Elisabeth geboren. De kinderen Van Foreest kwamen uit heimwee vaak bij Lena op bezoek om een broodje te eten, en om haar en haar kindje Ellie te zien. Ze vonden er 'niks aan' dat ze weg was gegaan van de Nijenburg. De meisjes zaten in Alkmaar op de Tesselschadeschool, ingang Ridderstraat. Deze school werd heel vroeger gekscherend de 'Pruimenschool' genoemd naar de directrice juffrouw Pruim. De meisjes kregen er les van juffrouw Fanoy. Er bestond toen nog een aparte meisjes school. Nanning zat op de burgerschool op de hoek Laat-Brillesteeg. Wat later ver huisden Lena en Henk Honig met Ellie naar de Frieseweg, naar een 'drie-onder- één-kapwoning' met garage en met grote tuin en schuur. Er stonden nog weinig huizen en er was groene ruimte in over vloed en frisse lucht voor hun dochtertje.5 DE OORLOG EN DAARNA Toen brak de Tweede Wereldoorlog uit die zijn tol zou eisen. Grote veranderingen stonden voor de deur. Jonkheer Herpert van Foreest overleed plotseling een paar maanden voor de Duitse inval, zoon Nanning kreeg op de Nieuwe Waterweg pech met zijn motorbootje toen hij onder duikers naar Engeland wilde brengen. Hij werd door een Duits patrouilleschip onder- 46 Oud Alkmaar 2007

Oud Alkmaar | 2007 | | pagina 20