betaalmiddel namelijk niets meer waard, voor een eenvoudig kledingstuk moest al een paar miljoen mark worden neergeteld. "Bitte schreib mir bald zurück", schreef Mien. Nu wil het geval dat de heer en mevrouw De Lange familie in Heiloo had den, die op het landgoed de Nijenburg woonde. Zij zochten een dienstbode. Lena zette de stap zonder om te zien en in 1925 vertrok ze per trein vol verlangen met bestemming Holland. DE NIJENBURG Landgoed de Nijenburg was oorspronke lijk een buitenplaats met landerijen en bossen en werd al sinds 1755 bewoond door de familie Van Foreest.3 Deze familie stamde af van oude landadel en speelde onafgebroken een vooraanstaande rol in de Alkmaarse en de Heilooër samenleving. De jonkheren Herpert en Nico van Foreest bewoonden in 1925 ieder een deel van het huis. Nico was burgemeester van Heiloo en Herpert directeur van de zwavelzuur- Open zichtlijn fabriek Ketjen Co te Amsterdam (later vanuit de AKZO). Herpert was getrouwd met Alide Nijenburg in het van Foreest-Beets en zij hadden een zoon Heilooërbos Nanning en drie dochters met de namen Alide, Aleide en Elisabeth.4 Het sobere 'Witte Huis' met bordes en grote vijver lag in een bos- en lommerrijke omgeving met mooie zichtlijnen en bochtige bos- weggetjes. Vanaf de voorkant van het huis had men een prachtig zicht via 'de grote O' op de duinen van Egmond en vanaf de zij kant van het huis een riant uitzicht op de Waagtoren van Alkmaar. De belangrijkste handelsweg tussen Alkmaar en Haarlem, de Kennemerstraatweg, was duidelijk zichtbaar vanuit het huis. Lena Grunsky werd er als Duitse dienstbo de met open armen ontvangen. Gedurende bijna tien jaar zou zij deel uitmaken van het huispersoneel, eerst als dienstmeisje en later als kokkin. Zij zwaaide de scepter in het grote keukenvertrek met de glim mende koperen ketels en pannen en bereidde de maaltijden voor familie en gasten. Aan tafel werd er altijd over alles en nog wat gesproken. Meneer Nico at meestal met de familie mee wanneer hij als burgemeester geen andere bezigheden had. De gevatte uitspraken van meneer Herpert stonden Lena nog duidelijk voor de geest. Die keer bijvoorbeeld dat ze een kerkdienst in het hervormde Witte Kerkje te Heiloo hadden bijgewoond en na afloop meneer Herpert de predikant dominee Bloemhof als volgt karakteriseerde: "Die Bloemhof is de Telegraaf onder de predikanten", zo nietszeggend en weinig diepzinnig vond hij die man. EEN LEVEN ALS DIENSTBODE Het was in die tijd op de Nijenburg altijd een drukte van belang. In de keuken was het veelal een gezellige boel wanneer het huispersoneel, de landarbeiders en de tuinknechten 's morgens om elf uur 44 Oud Alkmaar 2007

Oud Alkmaar | 2007 | | pagina 18