I verschillende soorten gebruik. Want behalve gewone molens, die graan malen en peulvruchten en eikenschors, dat gebruikt wordt voor het verven van zeilen en netten en dat nuttig is voor schoen makers, is er ook één die hennep bewerkt en het voor de touwmakers voorbereidt om er touwen van te draaien. Een andere is een door wind aangedreven houtzaagmolen. Er is een papiermolen, een oliemolen, een vollersmolen, die nuttig is voor wevers bij het schoonmaken van het weefsel, dit is buitengewoon handig voor wolwevers. Als je van deze kant de stad binnenkomt, zie je een nieuw en schitterend stadsgezicht, met de prachtige architectuur van het gebouw van de bierbrouwers en met de breedte van het voorste meer, waarheen binnen de muren, vier zeer brede stromen of grachten samenstromen, wat heel mooi is om te zien voor de mensen die de stad inkomen en bijzonder handig voor de mensen die per schip komen. Hier is aan de zuidkant de haven voor de bierbrouwers gebouwd. Aan andere kanten van het meer zijn ande re plaatsen gemaakt voor andere schepen, die stenen of hout aanvoeren voor het opwerpen van de dam van het hondsbos zo genoemd, omdat de zee er tegen de kust aanblaft als een hond, in de volkstaal Hontsbosch genoemd), of die schepen, die andere schepen laden met zand, dat zij naar Amsterdam vervoeren om grotere schepen te belasten. De stad is ook aan deze kant vooral om geven door het meer, zoutwinningen en bedrijfsterreinen van touwslagers en per soneel van de touwslagers die langs de stadsmuur gerangschikt zijn. Naar het zuiden vindt men nieuwe en oude zout werken, waarvan de hoeveelheid, de bouw, de omvang en de schoonheid van de aan- Gezicht op Alkmaar een bepaalde militaire kennis en nut, vanaf het z^glis. omdat ze met opzet niet recht zijn L. Schenk, eerste gebouwd, maar in een bocht via een route helft 18de eeuw. over brede, schone en naar de zon open- Detail. Collectie liggende straten voeren, die bestraat zijn Regionaal Archief met de hardste steen, in verband met de lastwagens. BEDRIJVIGHEID Op de muren kan men verder nog veel windmolens zien, waarvan ook een groot deel buiten de muren doorgaat in de richting van het buitenste meer, molens, die door vaklieden en handwerkslieden met zeldzaam vernuft zijn gemaakt voor 40 Oud Alkmaar 2007

Oud Alkmaar | 2007 | | pagina 14