komen, waar de lage ingang voor iedereen openstaat, is rechts de ingang van de archiefruimte en van het burgerarchief en voor de financiële afdeling en de wezen- zorg. In het midden gaat men via een wenteltrap omhoog naar de kamer van de burgemeesters, links is het trappenhuis. Daarop volgen twee eetzalen, waarvan de ene prachtig in gereedheid wordt gebracht voor de hoogverheven graaf Maurits, de stadhouder van Holland en Zeeland, de andere voor de edelen. De eerste zaal is zo gesitueerd dat de Graaf gemakkelijk door een zuilengang naar zijn ernaast gelegen gastverblijf kan komen. Wat zal ik praten over de openbare gast huizen, het Gasthuis, het Dolhuis, het Weeshuis, het Leprozenhuis en de zieken huizen, met enorm kapitaal gebouwd, en gefinancierd door een permanente over heidsbijdrage en geld van de diaconie? Deze stand van zaken getuigt overduide lijk van de goedgeefsheid van burgers en vroedschap, die geneigd is tot en zich toe legt op werken van barmhartigheid voor een vrome verdeling van aalmoezen. DE ALKMAARSE VESTINGWERKEN Maar aangezien we nu op de plaats zijn aangekomen, dat we die dingen bespreken (hoewel het misschien niet gepast lijkt dat ik in deze brief niet een loflied op de hele stad schrijf; evenwel, terwijl ik de reden van mijn besluit aan u uiteenzet en een lovende uitweiding schrijf over de nieuwe school en ook over uw inzet en welwillend heid jegens de bevordering van de studie, vereist een overzicht van ons gemeen schappelijk streven dat ik ook de rijke en uiterst prijzenswaardige vrucht prijs, die voortgekomen is uit het bijzonder wijze besluit van uw voorouders) die dingen bespreken, herhaal ik, waarvan de beroemdheid en pracht, voor aller ogen geplaatst, het meeste schittert, meen ik dat de verdedigingswerken van de stad ook niet mogen worden overgeslagen, om dat die door de tongen van buitenlandse volkeren worden geprezen en die bouw werken het leven en het fortuin van de burgers met Gods hulp moeten bescher men. Want militairen, die naar deze muren kijken, bewonderen hun plaats en hun opstelling aan vooral de westkant (omdat de andere kanten door de aard van de natuur en door wateren zijn beschermd) en de bewonderenswaardige aanblik van kunst en menselijke vaardigheid die zij de beschouwers bieden, vooral als ze horen, van mensen met zeer veel verstand van militaire zaken, op grond van welke over- weging besloten werd de muren en wallen op te trekken en te plaatsen, over deze afstand en om op deze plaats de bolwerken te plaatsen. Zij verwonderen zich er ook over hoe men tegen zulke kosten en met zoveel werk, temidden van het oorlogs geweld, en met de vijand vlakbij en zo dreigend, die allemaal heeft opgetrokken, op zo'n manier dat een handjevol mensen zeer velen gedwongen heeft om smadelijk te vertrekken, door krachtig vol te houden en zich te verzetten. Deze dingen stip ik slechts in het voorbijgaan aan, omdat over dit hele gebeuren de Historia bestaat van Nanning van Foreest, mijn broer, die voor hij tot lid van de Hoge raad van Holland en Zeeland werd gekozen als afgevaardigde van uw stad, bij al uw gevaren en werk aanwezig was en deze gebeurtenissen, naar waarheid en helder beschreven, aan het nageslacht naliet12. Voorts tonen ook de nieuwe poorten die na het opheffen van het beleg zijn gebouwd, Oud Alkmaar 2007 39

Oud Alkmaar | 2007 | | pagina 13