houten, beweegbare bruggen waardoor schepen tot ieder deel van de stad toegang hebben, die uitstekend en met opvallend vernuft geconstrueerd zijn, zodat, nota bene, ook vrachtschepen compleet met mast en zeil zonder belemmering verder de stad in komen en er ook uit gaan, naar het Schermeer, de naburige dorpen, Amsterdam en Haarlem. Ik vermeld niet de wapenarsenalen, die uitstekend zijn uitgerust met oorlogstuig en met instrumenten om vijandelijk geweld af te houden. Evenmin de openbare gebouwen van de boogschutters en de schutters en diverse andere die prachtig en weelderig gebouwd zijn tot verfraaiing van de stad. Hoe prachtig is de bouwstijl van de lakenhal aan de voorkant, op de plaats van de openbare waag, waarvan de gevel kunstzinnig is versierd, naar het voorbeeld van een oud kunstwerk, met een prachtige inscriptie met het wapen van de stad en een gedicht over de deugd, dat als volgt luidt: 'Bilancis iura olim vobis adempta, nunc virtute bellica, animique fortitudine, Deo Favente, civitati esse restituta, ad immor- talem civium gloriam, ac maximum Reip. emolumentum'.11 Het bovenste deel, ook aan de voorkant van de waag, heeft de magistraat, op aanbeve ling van de wolhandel en ter bevordering van de winst, opengesteld voor de keur meesters van wollen stof, naar wie de wol wevers, die uit diverse provincies naar hier komen en die de stad in haar menslievend heid welwillend opgenomen heeft en hier laat blijven, hun wollen stof brengen, om te zorgen dat zij, na een grondige keuring, voor ieder een rechtvaardige prijs bepalen. MOOIE GEBOUWEN De stad heeft daarnaast twee gewijde gebouwen en zeer statige kerken, waarvan de grootste beroemd is door het graf van Floris V, graaf van Holland. Er is tenmin ste een inscriptie in marmer dat het zijn ingewanden bevat, nadat hij gedood was door Gerard van Velzen en dat hij is gestorven in het jaar 1296, op 27 juni. Deze Floris, die erg dol was op de jacht, is tijdens de jacht met meer dan twintig verwondingen neergestoken en is in het eenenveertigste jaar van zijn regering ver moord. De annalen vermelden het volgen de wonderbaarlijke verhaal over zijn jacht honden: zij zouden getuige geweest zijn van de gevangenneming van hun heer, hem vergezeld hebben toen hij gevankelijk naar het Muiderslot werd gebracht, hem al treurend hebben bewaakt, en toen hij van daar ontsnapte en tijdens zijn vlucht door verraders of samenzweerders was ver moord, hem bedroefd hebben bewaakt, en Gra/tombc engraj- steen voor de inge wanden van graaf Floris V in de Grote Kerk te Alkmaar, zoals afgebeeld in S. Eikelenberg, 'Alkmaar en zijne geschiedenissen' (Alkmaar, 1737) Oud Alkmaar 2007 37

Oud Alkmaar | 2007 | | pagina 11