ff mA PA \y Huiswaard op een kaart vau het beleg van Alkmaar in 1573- Bton: C. van der Woude, Kromjck van Alckmaar, 17432. Collectie Regionaal Archief Huiswaard op een kaart uit ca. 1730 van Hendrik de Leth. Collectie Regionaal Archie/ en viswater (de Rekere) maakten de plek gunstig voor bewoning. Er zijn archeo logische vondsten gedaan uit het begin van de jaartelling en uit de Middeleeuwen. Het is lange tijd een echte buurtschap geweest, met zo'n 20 a 25 huizen, gedeelte lijk op erfpacht, gedeeltelijk op eigen grond. Vanaf 1530 was er in ieder geval ook een kapel. Het was echter niet altijd veilig. In de 13de eeuw zullen de bewoners te maken hebben gehad met de strijd tussen de Hollandse graven en de West-Friezen, want het dorp lag langs de Rekerdijk en dus in het grensgebied. In 1573 kwam de buurtschap Huiswaard nogmaals in oorlogsgebied te liggen. Door de nieuwe vestingwerken aan de west- en zuidzijde van de stad werd de aanval op Alkmaar door de Spaanse troepen verlegd naar de noordkant, omdat de stad daar nog kwetsbare stenen muren bezat. Via Egmond en Bergen kwamen de troepen vooral in Oudorp terecht, op de daar gelegen strand- wal. Een deel van de troepen werd onder gebracht op de Huiswaard, en vandaar werd langs de Rekerdijk en de Frieseweg de stad aangevallen. Van de buurtschap bleef niet veel over: tijdens en kort na het beleg werden alle erfpachthuisjes in Huiswaard verbrand. Maar de buurtschap verdween niet, de huizen werden weer opgebouwd. 2 Oud Alkmaar 2007

Oud Alkmaar | 2007 | | pagina 4