Ondertussen hebben wij de afgelopen periode kunnen reageren op diverse plannen die met het bovenstaande een raakvlak hebben. Op het gewijzigde plan voor de Schelphoek hebben wij in beginsel positief gereageerd, hoewel nog niet alle 'pijnpunten' zijn weggenomen. Na onderzoek bleek dat er meer behoefte was aan grond gebonden woningen dan aan gestapelde appartementen. Dat betekende dat de ruimte niet meer gevonden hoeft te worden in een waterinham aan de Singel. Men maakt daarbij gebruik van de wens van de Historische Vereniging de historische singelrand niet te vergraven en een zo groen mogelijke singeloever te bereiken waarbij de bebouwing niet direct grenst aan de wateroever. Het wordt daarmee een wezenlijk ander plan. De gracht in de Schelphoek, die door toedoen van de Historische Vereniging Alkmaar in het plan is opgenomen, wordt nu de belangrijkste stedenbouwkundige drager van het plan. Er wordt nagegaan of de kade smaller en het water breder zou kunnen worden. Voor het apparte mentengebouw aan de Turfmarkt is een andere architect ingeschakeld met de uitdrukkelijke opdracht om in de architectuur meer aansluiting te zoeken met de binnen stad. Met handhaving van de maximale bebouwings hoogte van 22 meter blijft dit uiteraard een moeilijke zaak: juist dit hoogste blok in het Schelphoekplan grenst aan de laagste bebouwing in deze wijk, te weten de Zoutketen en de bestaande bebouwing langs de Voormeer. Wij hebben diverse suggesties gedaan het volume hier te reduceren en op een ander plaats terug te winnen. Tenslotte hebben wij nogmaals gepleit voor meer variatie in de bouwhoogte van de grondgebonden woningen. Ook aan de andere kant van het kanaal langs de Eilandswal zijn binnen de contouren van de oude stad bouwactiviteiten gepland. Van een bebouwing die echt aansluit bij de oude binnenstad is ook hier geen sprake. Wij hadden er juist op aangedrongen dat er tussen de bebouwing binnen en buiten de oude stadsgrens een wezenlijk verschil in architectuur zou ontstaan, hetgeen ondanks het amendement van de Raad daartoe ons inziens onvoldoende gelukt is. Als we onze gang vanaf dit punt langs de oude stads rand doorzetten zien we even verder de voormalige Schermerpoort, waarbij de vervallen 19de-eeuwse commieswoning in oude luister hersteld wordt, zelfs weer met een door zuilen gedragen fronton voor de ingang. Hoewel er bij de opzet van de nieuwbouw op Schermereiland rekening is gehouden met de oude contouren, hadden wij het water van het gat van Bagge graag meer naar de Boezemsingel doorgetrokken. Vervolgens komen wij op het punt waar in 1822 het Noordhollands Kanaal door de stadswal is gegraven en er aan de ander zijde het Victoriepark is ontstaan. Voor dit Victoriepark wordt nu ook een nieuw plan gemaakt omdat een deel van het park verloren gaat voor de aanleg van de nieuwe Friesebrug. Voor het park en het oude schoolgebouw (ooit gebouwd als IJkkantoor en thans de huisvesting voor De Kook) zijn fraaie plannen in ontwikkeling. Ook ligt er een interessant plan om het oude (kleine) bastion bij de vroeger Waterpoort in het verlengde van de Bierkade weer zichtbaar te maken. Ondertussen is al zichtbaar, welke extra ruimte de nieuwe Friesebrug neemt en het karakteristieke brug wachterhuisje uit 1952 is al verdwenen. De Historische Vereniging Alkmaar betreurt dit en heeft wel aan gedrongen op meer bomen op de taluds van de Friesebrug om de groene rand om de oude binnenstad ook langs de Kanaalkade door te trekken. Ook voor de Kanaalkade zal nog een nieuw inrichtings plan moeten worden opgesteld. De Historische Vereniging Alkmaar hoopt dat juist in dit deel meer referentie aan de oude stadrand kan ontstaan. In ieder geval zouden de waterverbindingen naar Kooltuin en Kaarsemakersgracht ook aan de kanaalzijde meer herkenbaar moeten zijn. Vervolgens zou vanaf het Munnikkenbolwerk de groene rand weer meer naar de kanaaloever toe getrokken moeten worden. Bij het Munnikkenbolwerk begint het fraaiste deel van de voormalige stadswallen van Alkmaar. De Historische Vereniging Alkmaar heeft deel uitgemaakt van de begeleidingsgroep voor een nieuw inrichting- en beheersplan voor het Bolwerk dat loopt van Munnikkenbolwerk tot de Korte Vondelstraat. Dit plan zal in het voorjaar 2007 aan de Raad voorgelegd worden en voorziet in een versterking van de cultuur historische waarden en de natuurwaarden van het park, met name bij de entrees van het bolwerkpark. Teleurstellend was dat juist tijdens de totstandkoming van het beheerplan voor het Bolwerk er een uitbreidings plan kwam voor de kiosk bij de Bergerbrug. Wij hebben geen bezwaar tegen de nieuwe vormgeving van de kiosk, maar wel tegen de uitbreiding van het complex richting Bergerbrug en de overkapping van de openbare wandelroute over het Bolwerk. Ook vonden wij het principieel onjuist dat de grond (deels Rijksmonument) waarop de kiosk staat verkocht wordt. De bezwaren zijn inmiddels ongegrond verklaard. De Historische Vereniging Alkmaar heeft nu gevraagd de extra ruimte die de kiosk inneemt te 'compenseren' met meer groene ruimte, door de verbreding van de Molenbuurt in de zeventigerjaren voor de aanleg van een busstation nu weer aan het park terug te geven. Namens de werkgroep Welstand, Henk de Visser Oud Alkmaar 2007

Oud Alkmaar | 2007 | | pagina 30