Van de secretaris Van de werkgroep Welstand HISTORISCHE VERENIGING ALKMAAR Het nieuwe boek over de Alkmaarse geschiedenis nadert zijn voltooiing. Nu al kan ik meedelen dat het boek meer dan 500 pagina's zal tellen met ruim 400 illustraties. Een schat aan informatie over de geschiedenis van Alkmaar die niet mag ontbreken in de boekenkast van de fans van Alkmaar. De leden van de HVA kunnen dit vuistdikke boek voor 24, 95 kopen en afhalen na 8 oktober bij het Regionaal Archief aan de Hertog Aalbrechtweg 5. In dit blad treft u een kaartje aan waarop u uw gegevens kunt invullen. Voor ons is het prettig als u het kaartje zo spoedig mogelijk instuurt. Wij kunnen dan de boeken voor de leden reserveren. De algemene jaarvergadering van de vereniging wordt op 25 april gehouden in de Ouderensociëteit aan het Varnebroek 31. De bijeenkomst begint zoals gewoonlijk om 20.00 uur. Voor de pauze is er een interessante lezing over de Nijenburg van Ana van der Mark. De vergadering zelf is verschoven naar 21.15 uur, na de pauze dus. De agenda is als volgt: 1Opening, mededelingen en aandacht voor de twee oudste leden mevrouw J. Duyff-Koekenbier en E.C. van der Valk 2. Notulen van de algemene ledenvergadering 2006 3 Jaarverslag gepresenteerd door de werkgroepen 4. Verslag van de penningmeester 5. Verslag van de kascommissie 6. Begroting 2007 7. Benoeming nieuw lid kascommissie 8. Bestuursverkiezing: periodiek aftredend en herkies baar zijn K. Tiebie, J. Nachbar en A.V. Janssen. 9. Uitreiking van de Oud Alkmaar Prijs 10. Rondvraag 11. Sluiting. Stukken behorende bij de vergadering zijn tot 24 uur voor aanvang van de vergadering schriftelijk of per email op te vragen bij de secretaris. Annelies Veronica Janssen De Historische Vereniging Alkmaar heeft in januari in een brief naar het College aandacht gevraagd voor meer samenhang in alle stedenbouwkundige projecten die van invloed zijn op de contouren van de oude binnenstad. De vestingwerken van Alkmaar zijn ontworpen door de beroemde Alkmaarder Adriaan Anthonisz., die in de Tachtigjarige Oorlog een belangrijk rol speelde bij de verdediging van de Hollandse steden. Juist in zijn geboortestad zouden wij meer aandacht moeten hebben voor deze belangrijke ontwikkeling in de Nederlandse geschiedenis. In Alkmaar zijn deze contouren nog goed waarneem baar. Aan de west- en zuidrand zijn de bolwerken nog duidelijk aanwezig en in de 19de eeuw getransformeerd naar een park in Engelse landschapsstijl. Aan de oost en noordzijde zou de herkenbaarheid versterkt kunnen worden. Op een klein deel na (het deel Boezemsingel Tienenwal) is in feite de gehele contour van de oude vestingstad in ontwikkeling of onderdeel van planvorming. Het gaat om de volgende projecten: a. De opstelling van een beheer- en inrichtingplan voor het Bolwerk van Texelse hek tot Korte Vondelstraat. b. De Schelphoek, waarvan juist voor het deel van de Singel een ingrijpend wijzigingsvoorstel is ingediend. c. De herinrichting en bebouwing van het Stoel van Klaveren terrein tot het Schermerhek. d. De herinrichting van het Schermereiland, waar de zichtlijn vanaf het Schermerhek over het Gat van Bagge weer open is gemaakt. e. De herinrichting van het Victoriepark en de aanleg van de verbrede Friesebrug. f. De aangekondigde herinrichting van de Kanaalkade in het kader van het Bus-online project. Uiteraard Is er samenwerking en adviseren vaak dezelfde instanties, maar van een basisfilosofie en een op elkaar afgestemde en gecoördineerde aanpak is nauwelijks sprake. De Historische Vereniging Alkmaar pleit er dan ook voor een algemene cultuurhistorische waarde- verkenning over de Alkmaarse vestingwerkingen op te stellen of te actualiseren en op basis hiervan tot een stedenbouwkundige visie te komen over de contouren van de oude vestingwerken. De afzonderlijke projecten zouden hieraan getoetst kunnen worden en het zou de cultuurhistorische contouren van onze stad kunnen versterken en de toeristische aantrekkelijkheid vergroten. Wellicht zijn er extra subsidiemogelijkheden voor een project op een hoger schaalniveau. Gelet op de mijlpaal die het ontzet van Alkmaar in de nationale geschiedenis is, en de betekenis van Adriaan Anthonisz. als vestingbouwer, is dit project ook van nationaal belang. Het leesbaar houden van de contouren van de vesting in al zijn ontwikkelingstadia zou het uitgangspunt moeten zijn. Wij wachten de reactie van de gemeente af. Oud Alkmaar 2007 25

Oud Alkmaar | 2007 | | pagina 27