Alkmaar varia Straatnamen De Friesebrug Vierhonderd jaar Alkmaarder Hout Een lavabo De werkgroep geschiedenis gaat zich naast andere onderzoeken ook bezig houden met de herkomst van de Alkmaarse straatnamen. Mensen die mee willen doen kunnen zich aanmelden bij Marlies ten Berge, tel 5620573 of email tenberge@tbmb.demon.nl De werkzaamheden aan de Friesebrug zijn begonnen en op 17 februari is het oude brugwachtershuisje van de Friesebrug in zijn geheel verwijderd. Het is overgeheveld naar de tuin van de Villa de Lange aan de Wilhelminalaan, en daarmee gered van de sloop. Een gemeentebesluit van 16 november 1607 lag ten grondslag aan wat wij nu kennen als het stadsparkbos 'De Alkmaarder Hout'. In de kroniekenverzameling van oud-gemeentearchivaris W.A. Fasel, Alkmaar en zijne geschiedenissen, kroniek van 1600-1813 wordt onder 1607 vermeld: "Is men begonnen te planten de Alkmaarse Hout en is in de volgende jaren merkelijk vermeerdert en verbeetert, zonder aan te stippen van waar het begin was en hoe verre het was strekkende". Het vierhonderd jaar bestaan van de Alkmaarder Hout wordt met een scala aan activiteiten gevierd. Op 21 april is de aftrap met Joost Zwagerman die een ode aan de Hout gaat brengen. Er staat dan ook een stinzenwandeling op het programma. Daarnaast worden dit jaar diverse natuurwandelingen door de Hout georganiseerd. Op 20 mei viert de stichting Cultuurpark de Hout haar vijftienjarig bestaan met optredens in de muzieknis. Op 8 september vindt de presentatie plaats van het boek Vier eeuwen met liefde in de Alkmaarder Hout, geschreven door Annelies Veronica Janssen. Er komt een boeken- en plantenmarkt, opgeluisterd door een lint van koren. Er is een expositie 'Natuur in de Hout' en er wordt een fotowedstrijd gehouden. Het weekend van 21 tot en met 23 september is de 'grande finale' van het spektakel rond de vierhonderd jaar oude Hout. Dit wordt ingezet met een uitvoering van Holland Symfonia in de Muzieknis op 21 september. Dat weekend zijn er ook een kinderdisco, een muziekfestival voor jongeren, workshops van kunstenaars en sportactiviteiten. Foto's van de bronzen lavabo uit de 15de eeuw. Foto: Gemeente Alkmaar Bij de opgravingen onder het vroegere modehuis Meyer aan de Langestraat 3-5 zijn belangrijke vondsten gedaan. Men vond onder andere een lange gemetselde bakstenen muur tussen de Mient en de Boterstraat: hier moet rond 1400 een enorm middeleeuws koop manshuis hebben gestaan. Er zijn zes beerputten opgegraven met een grote hoeveelheid huisraad, zoals een tinnen bord, een kan, en glaswerk. Heel bijzonder was de vondst van een 15de- eeuwse bronzen lavabo, een soort waterpot met hengsels Qp em a|taars{uk van Robert en twee schenktuiten, versierd Campin uit i425-'30 zien we met monsterlijke koppen. links een soortgelijk lavabo 24 Oud Alkmaar 2007

Oud Alkmaar | 2007 | | pagina 26