mimnjL EEN TUINDERSHUIS Rutger vertelt dat op deze plek tot 1975 een houten tuindershuisje stond uit 1853, dat niet meer te redden was wegens houtrot en houtworm. "Toen mijn vader dit huis kocht kreeg hij ook de mogelijkheid om hier uit te breiden. Wij waren met vijf kinderen en er was meer ruimte nodig in het huis. Met mijn broer samen heeft hij het huis gebouwd zoals het er nu uitziet, in Noord-Hollandse stijl. Mijn vader wilde een historische kopie van het tuinders huisje, althans wat het vooraanzicht betrof Voordat mijn vader het huis kocht woonde er een werknemer van Kraakman in het huis. De familie Kraakman bezat veel tuinen verspreid in de omgeving, van waar uit ze heel Alkmaar van groente voorzag. Toen was de tuin nog groentetuin. Nu kan je dat aan de beplantingen nog zien. Er loopt langs het weggetje een wal met hakhout, essen en eiken, hout dat gebruikt werd voor het maken van stokken voor bezems, voor bonenstaken, voor schoffels en ook hout voor de kachel. Nu is dat hak hout uitgegroeid tot bomen omdat ik dat niet regelmatig snoei. Verder is er in de De voordeur tuin een grond waterput met een spoelbak waarin groente werd gespoeld. Die put ligt vlak naast de begraafplaats, wat al met al niet zo'n frisse bedoening was met al die bacteriën uit die lijken. Nu heeft de gemeente een goede drainage op het nieuwe gedeelte van de begraafplaats aangebracht. Ik vind ook veel glasscherven in de grond wat van de tuinders is geweest. Die begroeven het glas dat stuk was en dat vergaat niet". NATUURGEBIEDJE "Na eeuwen tuinieren hier op de glooiing van de oude strandwal is mijn tuin nu een natuurgebiedje in de stad geworden. Wat ik doe is het gras maaien en soms al te overheersend groen indammen. Zo heb ik wel zeshonderd plantensoorten in mijn tuin, en ook heel veel mossen. De grond is heel schraal, arm aan mineralen, waardoor sommige soorten het juist hier heel goed doen die elders zijn verdwenen. Orchideeën 22 Oud Alkmaar 2007

Oud Alkmaar | 2007 | | pagina 24