KLIMOP KREEG OCHTENDDOUCHE Hoewel het huis nieuw was en voor die tijd modern, was het comfort nog ver verwijderd van wat we tegenwoordig als normaal beoordelen; dubbel glas en isolatie bestonden nog niet en in de winter vroor het 's nachts, zeker op de slaapkamers, binnen bijna net zo hard als buiten. Dikke ijsbloemen op de ruiten en de dekens vastgevroren aan het bed. Menigmaal bevroor de waterleiding. Alleen in de keuken werd gestookt en in het weekend ook in de kamer. Om zuinig met de brandstof om te gaan, werd het vuur in de nacht heel laag gehouden. Een douche, laat staan een badkamer, ontbrak in het huis en op zaterdag ging de hele familie in de tobbe voor het fornuis in de keuken. Ik kan me ook nog goed de ergernis van mijn moeder herinneren over een merk waardige architectonische kronkel. Er was een wasemkap in de woonkamer, waarschijnlijk bedoeld als een soort schouw. 'De dienst' vond het echter prachtig en dus was er van uitbreken geen sprake. Dat was een soort vloeken in de kerk. Er was nog een ander voorbeeld van het tamelijk autoritaire gedrag van vaders werkgever: het huis moest groen worden en dus was er een klimop langs de gevel geplant. Dit tot groot verdriet van mijn vader, die bang was dat ongedierte zich hierlangs toegang tot de woning zou verschaffen. Geheel ongegrond was die angst niet want er waren in en langs het kanaal veel ratten. Zijn indringende verzoek de klimop weg te mogen hakken werd hoogmoedig van de hand gewezen. Hij was echter als rechtgeaarde Fries niet voor één gat te vangen. De natuur deed sluipend haar werk dankzij de dagelijkse ochtenddouche met verse urine! UITZICHT Een leuk aspect van het huis was het geweldige uitzicht. Vanuit de woonkamer keek je ver over het kanaal en tot diep in de Schermer. Aan de andere kant lagen Oudorp en Alkmaar binnen gezichts- bereik. Het huis en de brug waren ook een richtpunt voor de vele fietsende scholieren uit de Schermer en de Heerhugowaard. Na hard trappen tegen de wind of in de regen betekende het passeren van ons huis dat de resterende afstand naar Alkmaar vanaf dat moment letterlijk en figuurlijk te overzien was. We deden er ook kennissen op met wie we dan meefietsten naar school. Als het heel slecht weer was gebruikte vader zijn pet en statuur nog wel eens om een auto aan te houden en ons zo een droge rit naar de stad bezorgen! In 1^56 verhuisden mijn ouders naar de Leeghwaterbrug en trok de familie Eikelenstam in het huis. En nu is het gesloopt om ruimte te maken voor het nieuwe kruispunt in de Ringweg van Alkmaar. 20 Oud Alkmaar 2007

Oud Alkmaar | 2007 | | pagina 22