i mi- m rook je een brandlucht en er zaten schroeivlekken in de wieg! Vader was bang, dat het boven het plafond zou branden, aarzelde geen moment, stapte op een stoel en stootte met zijn hoofd dwars door het zachtboard plafond om de ruimte daarboven te kunnen inspecteren. Gelukkig was er niets aan de hand. HEEL VEEL RUIMTE De ruimte rond het huis was voor ons kinderen een aantrekkelijk speelterrein. In de zomer zwemmen in het kanaal, duiken van de brugje vastklampen aan het roei bootje van een voorbijvarend vrachtschip. Roeien met de bij de brug behorende roeiboot, vissen en in de winter schaatsen, hoewel dat meestal op de Noordervaart en naburige sloten gebeurde, omdat het kanaal niet snel dichtvroor. Er was heel veel ruimte rondom het huis. We hadden geen buren: het huis van de familie Lagrand, een collega van vader, werd pas in de zestiger jaren gebouwd. Het thans langs het kanaal volgebouwde bedrijventerrein lag nog geheel braak en werd door mijn vader gebruikt voor zijn tuinen en het kleinvee. In het kleine poldertje aan de overkant van de Nieuwe Schermerweg werd nog geboerd door boer Koning. Nu is het een smaakvol ingerichte woonwijk. Onder het hele huis was een grote loods annex werkplaats, waar het leuk spelen was bij regenachtig weer. Vader deed er zijn timmerwerk en maakte er zelfs een spinnenwiel waarop hij vele knotten wol spinde voor de sokken en truien die moeder zelf breidde en voor de handel. Hij bouwde er 'nieuwe' fietsen van oude, afgedankte en met de hark uit het kanaal getrokken frames en onderdelen, hij slachtte er voor feestdagen kippen en konijnen. Wat stonden mensen toen nog een stuk dichter bij de natuur! De telefoon was in de naoorlogse jaren een uiterst schaars attribuut, maar in het bedieningshuisje van de brug, de 'wacht' genaamd, stond een telefoon en die mocht tegen betaling ook door derden gebruikt worden. Vele buren en mensen van de nabijgelegen Omval maakten hier dankbaar gebruik van. Ook in dat opzicht was het huis soms een duiventil, want bij nacht en ontij moest er bij spoed- of noodgevallen getelefoneerd worden. Vader had er een flinke administratie van, want de kosten moesten uiteraard verantwoord worden en aan 'de dienst', zoals vader zijn werkgever noemde, worden afgedragen. Tekening van het hrugwachtershuis door de Heiloose schilderjan Gi!it\g, 1993 1 T* /rttf V. j£ V' m 'S '"ir Oud Alkmaar 2007 19

Oud Alkmaar | 2007 | | pagina 21