i historische studie aangeboden onder de titel Eenige Oudheid- en Geschiedkundige Bersten van de Binnen Egmonden. Hoewel Hellingwerff zichzelf verontschuldigt omdat hij geen academicus is, wordt zijn handschrift zeer gewaardeerd en wordt hij benoemd tot 'correspondent der eerste klasse van het Koninklijk Instituut'. Volgens Broersen is "opvallend in alle documenten van Hellingwerff de gedetailleerdheid en accuratesse van zijn beschrijvingen".10 Toch zijn door latere onderzoekers wel onnauwkeurigheden ontdekt, vooral in de afmetingen die hij aangaf en dus in de locatie van de overblijfselen.11 ZIJN NALATENSCHAP Hellingwerff stierf zonder nakomelingen, maar had wel een interessante nalaten schap. Hij bezat een uitgebreide biblio theek, een enorme muntencollectie, een verzameling prenten en schilderijen, veel goud- en zilverwerk, wapens natuurlijk, allerlei in die tijd moderne apparatuur, zoals toverlantaarns en een glasblazers tafel, en vele voorwerpen uit exotische streken, van Chinees porselein tot opgezette paradijsvogeltjes. Veel van deze goederen werden in openbare verkopingen aan de man gebracht. Een dag voor zijn dood liet Hellingwerff zijn testament opmaken. Daarin liet hij opnemen "dat die grafkelder (van het familiegraf te Egmond-Binnen) worde gesloten en omzet met een ijzeren hek". Dit hek had hij zelf ontworpen. Tekening door Hellingweiff van een grafkelder van de abdij te Egmond, in 1841 ontdekt tijdens een afgraving van het terrein. We zien het gebeente van waar schijnlijk abt Willem van Rolland,gestorven in 1355. Collectie Regionaal Archief Ontwerptekening door Hellingweiff van het hekwerk rond zijn graf Collectie Regionaal Archief Y 'Y/fy 4^* •w Oud Alkmaar 2007 15

Oud Alkmaar | 2007 | | pagina 17