door de gemeente en ontving hier 100 gulden voor. De aanleg van het Noord hollands Kanaal had de poort overbodig gemaakt, maar het was niet direct de bedoeling deze te slopen. Men wilde de poort 'zonder eenige afbraak' iets verderop en een kwartslag gedraaid weer neerzetten. De meeste inzendingen werden door de commissie als ondoordacht en onuitvoer baar verworpen. Het ontwerp van Hellingwerff voorzag in het vervoer van de poort "in eenen kwart cirkelvormigen loop, ter bekooming van de vereischte standsverandering om de vervoering door middel van kogels, lopende in daartoe te leggen sleuven, te doen waartoe de poort, bij het begin van den kwart cirkel, op eene tweede, van onderen van cirkel vormige sleuven voorziene, slede zal worden overgebracht". Zijn ontwerp was ook het enige dat voorzag in een geschikte manier om de poort te schoren, en zo tegen instorting en scheuring tijdens het vervoer te beschermen.7 Hellingwerffs winnende plan werd echter niet uitgevoerd: op last van het Rijk werd de Friese Poort alsnog in 1835 gesloopt om de bocht in het kanaal recht te kunnen trekken. HISTORISCHE BELANGSTELLING Toen aan de noordzijde van de Paarden markt, hoek Paternosterstraat (waar nu de Rabobank staat) in 1853 putten gegraven werden voor de reservoirs van de gas fabriek, kwamen oude funderingen te voorschijn, die misschien van het oude Minderbroederklooster waren dat op die plek gestaan had tussen 1447 en L572. Hellingwerff heeft deze funderingen opgemeten en een opgravingsplattegrond samengesteld met een uitvoerige toe lichting, en de vondsten beschreven: enkele doodshoofden en een zeldzaam vroegmiddeleeuws muntje. Dit laatste kwam in eigen collectie terecht.8 Na zijn dood bleek Hellingwerff een verzameling van 1260 munten en penningen te bezitten.9 De Friese Buitenpoort vlok voor de ajbraak in i835getekenddoor een anonieme kunstenaar. Op de voorgrond het Noordhollands Kanaal, met links een vlotbrug. Collectie Regionaal Archief Oud Alkmaar 2007 13

Oud Alkmaar | 2007 | | pagina 15