ijn dat hij k- LOuden illerlei ro- ing niet ap liep hter de arlijk In 1830, :ster :a zelfs irgang NOG MEER INTERESSES Physica was niet het enige genootschap waarin Hellingwerff actief was. Hij was mede-oprichter, in r82i, van de Alkmaarse afdeling V.W., 'Vooruitgang door Wetenschap'5, ook een vereniging die tot doel had kunst en wetenschap te verspreiden. Het lukte hem niet door te De leden van her dringen tot het wat elitaire 'Leeslust Baart genootschap 'Solus Kunde', maar wel was hij vanaf 1816 lid nemo satis sapit', van de Maatschappij tot Nut van 't gefotografeerd in Algemeen. Dat ook militaire zaken hem 1906 in een vertrek wel lagen blijkt uit het feit dat hij als in het Eltsabeth- eerste luitenant ten strijde trok in de gasthuis dat het Tiendaagse Veldtocht in 1831: hij ontving genootschap sinds hiervoor het Metalen Kruis. Hij was 1802 ingebruik bovendien medeoprichter van de Sint had van de Sebastiaans Doelen, een vereniging voor gemeente Alkmaar, handboogschutterij en schoot met de Collectie Regionaal buks bij schietvereniging Trefwel. Archief 10t- r het re i men houden lat de ook :hulp roeven le innen er reerde :che leiding ren Grote ren lg hij it- ijn van het genootschap. Om die te voorkomen werden de werkende leden ontheven van hun verplichting originele onderwerpen te behandelen en contributie te betalen. De bedoeling was actieve leden te behouden, maar ook toen de rust was weergekeerd handhaafden zij de als tijdelijk bedoelde vrijstelling van contributie. J.J. De Gelder geeft in zijn boek over de lotgevallen van Physica een hoofdstuk zelfs de titel mee 'Willekeur en hebzucht 1840-1856'. Hij verwijt Hellingwerff en drie andere bestuursleden wanbeleid en het zich toe eigenen van de bezittingen van het genootschap.4 Overigens waren er in 1855 nog slechts 15 leden over, en werd Hellingwerff in 1856 tot voorzitter gekozen. Toen hij kort daarna stierf heeft hij zijn aandeel in de eigendommen aan het genootschap teruggegeven. Oud Alkmaar 2007 11

Oud Alkmaar | 2007 | | pagina 13