bedoeld, een bruin-zwarte brandverf samengesteld uit fijn gemalen glas, een pigment (metaaloxide) en een bindmiddel (azijn, arabische gom, olie en suiker). Een deel van de grisailleverf wordt vervolgens weer verwijderd, waardoor de voorstelling tevoorschijn komt. Details worden getekend met een spits voorwerp. Er kunnen zo verschillende lagen grisaille toegepast worden en er kan ook met grisaille geschilderd worden. Steeds wordt een nieuwe laag in de oven gebrand. Bij dergelijke kleine ruitjes wordt bijna altijd ook met 'zilvergeel' geschilderd en soms ook met 'Jean Coussinrood'. De gele of roze kleur gaat in de oven een verbinding aan met het glas. Andere kleuren worden met emailleverf toegevoegd, die tenslotte ook gebrand worden. De medaillons van het stadhuis zijn dus met grisaille, zilvergeel, Jean Coussinrood en emailleverf gebrandschilderd. Eerste serie. Wagens van de landsheren intouren le oven. het hele sailleverf Tekst op het medaillon 1 Maximiliaen Keyser van Roomen. etc. 2 Kaerle Coninck van Castillien. etc, De gebrandschilderde medaillons van 1879 Volgens het bestek van de verbouwing van 1879 moesten "14 stuks op glas ingebrande geschilderde wapens" worden geleverd. Voor het tekenen ervan zou de aannemer een som van 70,- ontvangen en voor het schilderen op glas en inbranden een bedrag van 210,-. Het aantal ruitjes is, zoals blijkt, uiteindelijk vermeerderd tot 18 stuks. Zoals reeds vermeld, werden de medaillons geplaatst in de voorgevel van het stadhuis in de ramen van de raadzaal, de vestibule en de polderkamer. Sinds 1927 zijn alle 18 oorspronkelijke medaillons in de raadzaal te zien: 12 medaillons in de ramen aan de voorzijde van de raadzaal aan de Langestraat en 6 aan de achterzijde van de raadzaal (het raampje van Cabeliau, dat gebroken is, wordt momenteel opnieuw gebrandschilderd). Op alle medaillons is een wapenschild afgebeeld met versieringen eromheen, en onder het wapen een banderol (lint) met vermelding van de naam van de wapenvoerder. De 18 wapens kunnen verdeeld worden in drie series. De eerste bestaat uit twee medaillons met wapens van landsheren in de 16de eeuw. De tweede serie telt tien medaillons met de wapens van leden van het stadsbestuur van 1500 tot 1520, de bouwperiode van het stadhuis. De derde serie bestaat uit zes wapenmedaillons van personen die een belangrijke rol hebben gespeeld tijdens het beleg van Alkmaar in 1573. Afgebeeld zijn de wapens van de volgende personen: Medaillon van schepen Laurens Pietersz. Palinc Medaillon van schepen Gerijt Roest

Oud Alkmaar | 2006 | | pagina 7