M 1 tk m Hal met hergebruikte deur van de oude sociale dienst in de Doelenstraat Balken met telmerken Restant van een raam in de achtergevel Het huisje van Conny Wubbels aan de Geest 12 vormt een geheel met de uit ca. 1540 stammende woning aan de Kanisstraat 1. Voordat Conny het huurde had er een juffrouw gewoond en daarvoor was het een winkeltje. Conny wijst met haar armen de denkbeeldige winkelruimte aan, ongeveer een derde van de huidige, ook nu niet riante woonkamer. In het piepkleine winkeltje verkocht men koffie, thee en 's zomers ijs van Torenbeek. Tijdens de restauratie in 1983-1984 hebben de bewoners een halfjaar in de St. Josephstraat gewoond. Toen is er cv aangelegd in het huis en is, met inspraak, de indeling iets gewijzigd. Conny: "Het idee was om de keuken aan de voorzijde in de kamer te plaatsen. Ik heb me er met hand en tand tegen verzet, en tot op heden ben ik daar blij om". Haar keuken is op de oude plaats in de aanbouw gebleven met daarachter twee bergingen, waarvan een voor de Kanisstraat 1. Daar weer achter loopt een smalle steeg. Op de bovenverdieping van het huis bevinden zich twee slaapkamers en een badkamer. In een drietal oude balken is een serie van vijf inkepingen gekerfd. Het zijn telmerken die ervoor moeten zorgen dat bij de bouw de balken op de goede plaats kwamen, een handig trucje voor de bouwers die het huis als een bouwpakket in elkaar konden zetten. De balken buigen licht binnenwaarts zodat de buitenmuur achterlangs loopt, waardoor er meer ruimte binnen ontstaat. De balken die langs het plafond van de woonkamer lopen, zijn niet allen zo oud als het huis. De smallere, gladde balken zijn er nieuw ingezet. En van de oude stookplaats is bijna niets meer te zien, alleen een ingezet stukje hout in de balk langs de muur. In het huis zijn niet veel historische details meer zichtbaar, of het moeten de glas-in- loodramen in de bovenhelft van de gewone ramen in de kamer zijn, waardoor er meer gestookt moet worden. De grenen deuren beneden zijn tijdens de restauratie van 1983 vervangen door eigentijdse exemplaren, iets wat corporaties meer deden in die tijd. Vaak tot ontevredenheid van de huurders. Zelfheeft Conny ervoor gezorgd dat er een deur van de voormalige sociale dienst in de Doelenstraat in haar halletje is geplaatst. De koperen deurbellen hebben de bewoners in veiligheid gebracht totdat de opzichters weg waren. "Ze kwamen al met die plastic belletjes aanzetten". Veel waardering heeft Conny voor de ambtenaren Rol en Van Houten die in die tijd veel voor de bewoners hebben gedaan. Ook het feit dat er een handtekening van de bewoners nodig was voor de verbouwing heeft er voor gezorgd dat Conny er nog steeds met plezier woont. "Zo hadden wij veel inspraak bij de verbouwing", zegt ze. Verder niets dan lof over haar buurtje: "De locatie is perfect, dicht bij de stad en lekker rustig. Omdat het leuke oude huisjes zijn komen hier vaak bruidjes poseren voor de foto. En mensen proberen dan toch even naar binnen te kijken". 24

Oud Alkmaar | 2006 | | pagina 30