Achter de gevel l en de ndat de werd, is edempt Annelies Vcronica Janssen Geest 12 icht de I van de met de mee te ng, het vondst Ierland, icholen, van de riginele :bruikt. /eneens aar zijn dit het rgronds de plek. Jebruik tte vlak In deze rubriek breng ik een bezoek aan een historisch pand in Alkmaar. Centraal staat daarbij de vraag hoe het is om in een dergelijk huis te wonen. ijk ge- niepark en zijn :rk en, Noord- Water- irden of le fun- eg ook en ge- iier een en ont- victorie De eerste twee blokjes woningen aan de Geest, rechts van de ingang bij de Bergerbrug, zijn onverbrekelijk verbonden met het holje Paling en van Foreest, een van Alkmaars bekendste hofjes. Het eerste blokje is nog steeds in eigendom van de particuliere stichting Paling en van Foreest. Het tweede blokje, waarvan we het laatste huisje (Geest 12] gaan bezoeken, was dat tot in de jaren tachtig. In de koude winter van 1976 kwam Conny Wubbels naar de Geest om te kijken naar het huisje. Er was gevraagd ofhet wat voor haar was. Het huisje was toen nog in bezit van de stichting Paling en van Foreest. Deze stichting was erfgenaam van de oorspronkelijke stichters van het hofje, Pieter Claesz. Paling en zijn gemalin Josina van Foreest. Dit echtpaar legde in hun testament vast dat in het hofje 12 vrouwen onderdak moesten vinden. De officiële stichting van het hofje Paling en van Foreest was in 1540. Pas na 1670 kwamen er ook vrouwen te wonen van gereformeerde religie, maar wel apart: katholieken aan de Geest, gereformeerden aan de Kanisstraat. Toen Conny in 1976 op bezoek kwam was er plastic onder de pannen gespannen en lag er stuifsneeuw op het zoldertje wat door de nok was gewaaid. Het was niet direct een aanbeveling om het huisje te huren, maar Conny woonde op een bovenverdieping en in die tijd lagen de eenpersoonshuisjes niet voor het oprapen. Stichting Stadsherstel onder leiding van de heer Luijting verrichtte enige reparaties. Zo ook bij de buurvrouw die er vanaf haar geboorte in 1915 woonde. Maar de toestand van de huisjes was eigenlijk ver beneden de toen geldende maat en Stichting Stadsherstel kon de financiering van de restauratie niet rond krijgen. De WA, de latere woningbouwcorporatie SVA, kocht het blokje huizen en voerde in 1983 een uitgebreide restauratie uit. Het pand vormt een geheel met het Alkmaarse monument Kanisstraat 1 1

Oud Alkmaar | 2006 | | pagina 29