De gevonden Spaanse ijzeren kogels. Foto: afdeling Monumenten zorg en Archeologie Situatietekening (onderbroken lijn reconstructie). Vlctorlapark Een nieuw 8-oktober monument Al gauw na de ontdekking van de stadsmuur verzocht de gemeenteraad om de mogelijkheid te onderzoeken een deel van de opgegraven fundamenten onbedekt te laten en daar met de verdere uitvoering van de wegwerkzaamheden rekening mee te houden. De overwegingen betreffen het historische belang, het wetenschappelijke belang en het culturele belang van deze vondst voor Alkmaar en wellicht voor de geschiedenis van Nederland, waarbij tevens gedacht werd aan het belang van de geschiedenislessen op de scholen, alsmede de mogelijkheden van de uitbreiding van de toeristische 'trekpleisters' van de stad. Het onbedekt laten van de muur lijkt echter niet uitvoerbaar, want het originele metselwerk is niet vorstbestendig omdat er tamelijk zachte baksteen voor is gebruikt. Een veel genoemde optie, het met een glasplaat afdekken van de muur, is eveneens bezwaarlijk. Het glas zou op termijn ondoorzichtig worden. Het grootste bezwaar zijn echter de risico's voor de verkeersveiligheid door gladheid bij regen en doordat dit het verkeer teveel zou afleiden. Het voornemen is nu om een replica van het originele muurwerk, dat dan ondergronds voor de toekomst behouden blijft, over 55 m lengte op te metselen op exact dezelfde plek. Ook wordt een deel van de Rode Toren opgemetseld. Vanwege het intensieve gebruik van de Wageweg als verkeersader van de stad moeten de andere resten in het platte vlak worden gemarkeerd. Inmiddels is ook duidelijk ge worden dat er in het Victoriepark nog flinke resten te vinden zijn van het vierkante bolwerk en, tegen de oever van het Noord hollands Kanaal, van de Water poort. Onderzocht moet worden of deze in aansluiting op de fun deringen aan de Wageweg ook zichtbaar kunnen worden ge maakt. Op deze wijze zal hier een waardig gedenkpunt kunnen ont staan voor de Alkmaarse victorie op de Spaanse belegeraars! Wortelpoort bouwfase ca. 1528 bouwfase ca. 1540/1550 oorlogsschade 1573 Rode Toren reconstructie) herstel direct na 1573 Waterpoort oostelijke binnenstad aangelegd. Tussen de Tienenwal en de Wageweg werd een gat van 45 m geslagen in de vesting. Omdat de bocht voorlangs de Wageweg voor de schepen te scherp werd, is hier een ruime bocht gemaakt. De oude vestgracht werd gedempt en hierop werd het Victoriepark aangelegd.

Oud Alkmaar | 2006 | | pagina 28