Het muurgedeelte met Spaanse oorlogsschade. Foto: afdeling Monumenten zorg en Archeologie werken. Men besefte dat de stadsmuren, die toen nog maar zo'n zo-25 jaar eerder waren voltooid, niet bestand zouden zijn tegen het vernieuwde geschut. Met man en macht werden nieuwe versterkingen gebouwd, volgens een bijzonder ontwerp van de Alkmaarse landmeter Adriaan Anthonisz. en de Vlaamse geuzenleider Charles de Boisot. Volgens de nieuwste Italiaanse technieken werden aarden wallen met grote aarden bolwerken (bastions) aangelegd, met als Hollands kenmerk brede singelgrachten, een combinatie die later bekend zou staan als het 'Oud-Hollandse vestingstelsel'. Aan de zuid en westkant waren de werken in ongeveer 3 maanden gereed. Men zou juist beginnen aan de noordzijde, toen de Spanjaarden verschenen. Zij richtten hun aanval inderdaad op deze zijde, met name op de Friesepoort en op de Rode Toren. In het weiland tegenover de Friesepoort werden negen zware kanonnen opgesteld en bij het Oudorperdijkje tegenover de Rode Toren nog eens zeven. Op 18 september schoten volgens een ooggetuige de "Papisten" met in totaal 20 kanonnen wel "2036 clooten van 40 ponden" op de stad af! Hierdoor sloegen zij zware bressen in de verdedigingswerken. In de late middag werd een stormloop ingezet. De aanvallers bestormden de Friesepoort via de Frieseweg, een dijk. Om langs de Rode Toren de Bierkade te bereiken probeerden ze een soort drijvende brug, gemaakt met behulp van tonnen, te water te laten vanaf het Oudorperdijkje, maar dat mislukte door de slappe bodem en het felle geweervuur vanuit de stad. Bij de Friesepoort werden de Spanjaarden na een vreselijk gevecht afgeslagen. Nieuwe aanvalspogingen op 19 en 20 september liepen eveneens vast. Inmiddels waren rond Alkmaar de kostbare droogmakerijen weer onder water gezet. In combinatie met zware regenval zijn de Spanjaarden toen letterlijk en figuurlijk afgedropen! Vanaf 25 september begonnen ze het kostbare geschut uit de modder te verwijderen. Op 8 oktober bleken de Spanjaarden definitief vertrokken, het begin van Oranjes successen: Van Alkmaar de victorie! De gevolgen van de Spaanse beschieting zijn goed te zien bij de stadsmuur vlakbij de Rode Toren. De buitenkant is kapot geschoten en er resteert een gehavende fundering van een paar decimeter dik. De bovenste delen van de metershoge muur zijn vanaf de fundering voorover in de gracht gevallen en hier ligt dan ook een enorme hoeveelheid grof puin. De aardmassa van de wal is daarbij naar buiten gaan schuiven en de muur is over 20 m lengte enkele decimeters van zijn funderingen geschoven. Bij de opgraving vonden we zodoende nog de sterk verdunde, naar buiten wijkende muurrestanten. Er is ook nog een zestal Spaanse ijzeren kogels gevonden. Vijf ervan wegen zo'n 18 kilo - dat zal wel corresponderen met 40 pond, één van de zwaarste kalibers uit die periode. De zesde is met zijn ruim 19 kilo zelfs nog iets zwaarder, mogelijk 42 pond. Het bijbehorende geschut moet zeer indrukwekkend zijn geweest en dan nog te bedenken

Oud Alkmaar | 2006 | | pagina 26