poort De Drommedaris in Enkhuizen uit iets later tijd (1540). De ronde toren en de doorgang door de stadswal moeten nog worden gevonden. Op de hoek met de Bierkade aan het oostelijke uiteinde van de vestingwerken stond dus de Rode Toren. De Bierkade zelfwas niet versterkt om de havenfunctie niet te hinderen. Wel stond er een zware palissade in het Voormeer voorlangs de Bierkade. Er bestaan slechts een paar vage afbeeldingen van de Rode Toren, namelijk op de oudste kaarten van Alkmaar van kort voor 1573. Het was een forse ronde toren, die in 1550 werd omgebouwd tot molen. Vreemd genoeg staat de Rode Toren op twee kaarten precies op de hoek met de Bierkade, maar op de kaart van Lourens Pietersz. lijkt hij iets van de hoek verwijderd te staan. Het raadsel werd opgelost door de vondst van funderingen van de toren: hij bleek inderdaad enkele meters naast de hoek te hebben gestaan, omstreeks de inrit van het Parkhof De torenfundering is 1 m dik en de diameter van de ronde toren bedraagt maar liefst 8 m! Door de talrijke kabels en leidingen onder het wegdek kon slechts de noordelijke helft van de toren onderzocht worden. Pal ten zuiden van de toren werd alleen nog een zware fundering gevonden die een haakse hoek vormde, kennelijk als een V-vorm aansluitend op de zuidelijke helft van de toren. Wellicht hield dit verband met een toegang tot de toren. Links: Kaart van Alkmaar en omstreken door Jacob van Deventer, ca. 1563. Kopie door C.W. Bruinvis, 19de eeuw. Detail. Collectie Regionaal Archief Rechts: Uitsnede uit een kaart van Alkmaar en omgeving door Lourens Pietersz. 1365, met Wortelpoort en Rode Toren (het noorden is onder). Collectie Regionaal Archief Het belang van deze muur bij het beleg van 1573 Toen in 1572 het grootste deel van noordelijk Holland was overgegaan naar de opstandelingen, had het Spaanse bestuur aanvankelijk lauw gereageerd, omdat men zich nog meer zorgen maakte over de zuidelijke provincies. Eind 1572 ging Alva ten slotte over tot harde actie. Zijn terreur-strategie werd duidelijk na de moordpartijen die volgden op de inname van Naarden (1 december 1572) en Haarlem (13 juli 1573). In Alkmaar werd, na veel discussie over de kosten en over de afbraak van enkele buitenwijken, in mei 1573 in alle haast begonnen met de verbetering van de vesting-

Oud Alkmaar | 2006 | | pagina 25