Stadsmuren bij de Wageweg opgegraven *3 Peter Bitter Bij de eerste werkzaamheden ten behoeve van de her inrichting van de Bierkade werd op vrijdag 23 juni j.1. aan de Wageweg een opmerkelijk zware fundering gevonden. Al snel bleek het om een oude stadsmuur te gaan. Dit was onverwacht, want in 1952 was hier ook al een stadsmuur gevonden: deze is nog steeds als een soort tuinmuur van het Victoriepark aanwezig. Er blijken dus twéé muren te zijn in plaats van één! In goed overleg met aannemer Vermaire en de dienst Stadsbeheer was gedurende drie weken archeologisch onderzoek mogelijk. Niet alleen kwamen toen nog de resten te voorschijn van de Rode Toren en de Wortelpoort, maar ook bleken er binnen de oudste stadsmuur twee opeen volgende bouwfasen te zijn geweest! Spectaculair was de ontdekking van de schade aan de stadsmuren, aangebracht door de zware Spaanse beschieting op 18 september 1573. 7*;-; 1? <jr -? - De oudste muren De stadsmuur behoort bij de eerste vestingwerken rond de oostelijke binnenstad en is aangelegd omstreeks 1528. Voor een goed begrip van de situatie moet men zich indenken dat de bijbehorende vestgracht van pakweg 20 m breed direct buiten de muur lag, dus ter plekke van het huidige Victoriepark. Van oorsprong had men in 1524 het plan om de gehele stad te omgeven met een nieuwe aarden wal. Omdat diverse gebouwen te dichtbij stonden heeft men langs de westkant en langs de noordkant tot aan de Friesepoort uiteindelijk volstaan met alleen een stevige bakstenen muur. Delen van deze muur zijn in 1999 opgegraven bij het Canadaplein. Vermoedelijk heeft men alleen langs de Wageweg en langs de Oudegracht het originele plan met aarden wallen daadwerkelijk uitgevoerd. Op de kaart van Alkmaar van Jacob De walmuur kort na de ontdekking. Foto: afdeling Monumenten zorg en Archeologie 17

Oud Alkmaar | 2006 | | pagina 23