- Gezicht vanaf de Rekerdijk op Alkmaar, 1898. Links de Friese Weg en de Koedijker Vaart (de oude Rekere), in het midden de Hoornse Vaart. Collectie Regionaal Archief zuidelijke deel van de Rekere niet voldoende was voor de afwatering naar het noorden werd een nieuwe vaart gegraven die ook door de scheepvaart gebruikt kon worden, korter en dieper. Dit werd later de bedding van het Noord-Hollands Kanaal. Het deel van de Rekere langs de Zuider Rekerdijk werd toen minder gebruikt en steeds ondieper. Later werd een groot deel van de noordelijke Rekere vergraven tot het Noord-Hollands Kanaal (1820-1824). Uiteindelijk werd het zuidelijk deel afgedamd bij het Noord- Hollands Kanaal in het noorden en bij de spoorlijn in het zuiden. Dit deel wordt nu gebruikt voor de wateropvang in de wijk Huiswaard I. Het deel van de Rekere dat langs de Friese Weg heeft gelopen is met Hoogovensintels gedempt. Dit had te maken met de aanleg van de Rekerbuurt, die werd gebouwd op het oude schiereiland tussen de Rekere en de Hoornse Vaart, vroeger 'Gasthuisweide' genoemd. De Rekerstraat lag daarbij aan de kant van de Rekere. Op de hoek kwam het houtbedrijf Konijn. De huizen aan de westkant van de Friese Weg hebben nog steeds grote, enigszins vochtige voortuinen. Het zuidelijkste deel van de Rekere, bij het begin van de Friese Weg, is pas in de tachtiger jaren gedempt. Nu staan daar de gebouwen van o.a. Oudejans en de gezinszorg. De naam Rekere komen we nu nog op veel plaatsen tegen. Het grote park ten noorden van de Ringweg kreeg de toepasselijke naam Rekerhout. En fietsend of lopend over de Rekerdijk is nog steeds iets terug te vinden van het oorspronkelijke gebied. 16

Oud Alkmaar | 2006 | | pagina 22