het eigendom van het Hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier. De dijkpalen gaven de grenzen van de dijkvakken of dijkperken aan. In de tijd van Floris V werd het onderhoud aan de dijk georganiseerd. In 1280 werd iedereen die land of een hoeve bezat verplicht bij te dragen aan het onderhoud, de zogenaamde dijkplicht. Namens de graaf hield de 'dijkgraaf toezicht op de uitvoering van de dijkplicht. Een aantal binnen de omringdijk gelegen bannen verzorgde het onderhoud aan zo'n dijkvak. Een banne was een begrensd gebied. In de 19de eeuw werden de bannegrenzen de gemeentegrenzen. Ongetwijfeld hebben de inwoners van Koedijk en St. Pancras mede gezorgd voor het onderhoud aan de dijkvakken van de Zuider en Noorder Rekerdijk. De Rekerdijk dankt zijn naam aan de Rekere, een oude getijstroom tussen de Voormeer in het zuiden en de Zijpe in het noorden. Het Voormeergebied liep door tot ver in de stad. Al voor 1200 werd de oostkant van de Rekere bedijkt. Rond 1250 werd de Rekere in het zuiden afgesloten in het gebied rondom de Dijk. Rond 1270 gebeurde dat in het noorden door de aanleg van de Rekerdam of Krabben dam. Deze dam lag tussen de Westfriese Omringdijk in het oosten en de Oude Schoorlse Zeedijk in het westen. De Rekere waterde hier uit op de Zijpe door een duikersluis, een afsluitbare opening door de dijk. De Zijpe was in die tijd een waddengebied met een opening naar de Noordzee. Vanaf de stad liep de Rekere aan de westzijde langs de dijk (Frieseweg), verder langs de Zuider Rekerdijk en boog naar het noorden af langs de Noorder Rekerdijk, het huidige Koe dijk. Later werd de Rekere ook wel de Koedijker vaart genoemd. In de 17de eeuw werd een 'Nieuwe Vaart' gegraven tussen de stad (Munnikenbolwerk) en de Rekere bij paal 2. Door de droog- legging van de grote meren in het midden van Noord Holland was de opvang van regenwater sterk verkleind, een groot deel van de Schermerboezem was immers land geworden. Daar het De Rekere en omgeving, ca. 1400. Bron: Henk Komen, Dro^e voeten op vrijegroni. 15

Oud Alkmaar | 2006 | | pagina 21