Links: De Rekerdijk op de kaart van Jan Jansz. Dou uit 1686 (uitgave 1745). Collectie Regionaal Archief Rechts: Fragment uit de topo grafische kaart van 1955. De Reketdijk is duidelijk te zien. Collectie Regionaal Archief Onder: Paal 1 aan de zuidkant van het fietstunneltje. Rechtdoor de oude Rekerdijk. Foto: M.E. ten Berge Uiterst onder: Paal 2 bij het Noord-Hollands Kanaal. Op de achtergrond het noordelijkste stukje van de Zuider Rekerdijk. Foto: M.E. ten Berge vaart) begint het dijkvak Zuider Rekerdijk. In de berm staat nog de hardstenen paal met aan de zuidkant de tekst "Geestmerambacht" en aan de noordkant "Zuider Rekerdijk 0". Dit dijkvak is verder te volgen langs het fietspad dat ook nu de Reketdijk genoemd wordt: langs het tunneltje onder de spoorlijn, de Drechterwaard kruisend, verderop de Muiderwaard kruisend en dan buigt het af naar het westen, achter de flats langs. Vervolgens verdwijnt de dijk onder de Huiswaarderweg (Ring) en komt bij het Noordhollands Kanaal weer te voorschijn. De Zuider Rekerdijk sluit hier aan op de Kanaaldijk. Hier staat de tweede paal met tekst: aan de zuidkant staat "Zuider Rekerdijk 8" en aan de noordkant "Noorder Rekerdijk 0". De getallen wijzen op de lengte van het dijkvak: de Zuider Reketdijk is ongeveer 8 x 200 m =1600 m lang. De Noorder Rekerdijk loopt tot Krabbendam. Daar staat de derde paal, met aan de zuidkant "Noorder Rekerdijk 53" en aan de noordkant "Zeedijk 0" (Westfriese Zeedijk). De nieuwe nummering met de rode dijkpalen geeft nr. 55. Dit dijkvak is ongeveer 11 km lang en vormt de huidige Kanaaldijk, die verbreed is en de basis vormt voor een verkeersweg. Voorbij Schoorldam wordt de dijk hoger en smaller. De dijkpalen 1 en 2 zijn eindjaren tachtig opgeknapt. Paal 2, die gebroken was, is gerepareerd en verplaatst van de binnenberm naar de kanaalkant. Ook paal 1 is kortgeleden verplaatst vanwege de renovatie van het kruispunt. De palen zijn rjtéxareth 14

Oud Alkmaar | 2006 | | pagina 20