Van de werkgroep Wekt and De Puienpnjs zoo6 De afgelopen periode waren er weer interessante bouwplannen aan de orde. Het renovatieplan voor huize Sophia aan het Kennemerpark leidde in eerste instantie tot een negatief welstandsadvies. Aan de hand van een oude foto hebben wij op wat details gewezen die nu in het definitieve plan gerespecteerd worden. Een niet passende dakkapel wordt voorkomen. Opvallend en interessant was de planontwikkeling bij het pand Mient 11. Dit is een t/de-eeuws pand, een rijksmonument dat oorspronkelijk gebouwd zal zijn als woonhuis. Het pand kent een weinig passende pui die hier in de zeventigerjaren zal zijn geplaatst. Er werd een voorstel voor een nieuwe pui ingediend waartegen zowel de Historische Vereni ging als de Welstandscommissie bezwaar had. Er bleken bouwtekeningen te zijn van een pui uit het eind van de 19de eeuw en een pui die in 1930 is geplaatst. Omdat de pui ook ingang moet bieden aan de bovenetages bleek de bouwtekening uit 1930 het meest geschikt om tot een dubbele ingang te komen en toch een hoofdzakelijk symmetrische pui te plaatsen. In deze periode is ook het ontwerp bestemmings plan Binnenstad zuid en oost gereed gekomen. De Historische Vereniging Alkmaar participeerde in de adviesgroep voor dit plan. Enkele van onze adviezen zijn overgenomen. Wij hebben onder andere betoogd dat bij gevelwanden met veel monumenten niet tot hogere nok- en gootlijnen moet worden overgegaan dan in de huidige situatie het geval is. In het Ritsevoort konden wij aldus tot een passende bestemmingsplan-hoogte komen. Voor de Mient is dit nog niet het geval. Wij zijn ook erg blij met de bepaling dat twee panden naast elkaar, welke geen ensemble vormen, altijd mini maal 50 cm in nok- en goothoogte moeten ver schillen. Het is een randvoorwaarde voor een goed geparcelleerd gevelbeeld. Wij hopen dit uiteindelijk ook in de Schelphoek te bereiken. Hier is een volgende fase gestart: het bestemmingsplan heeft van de provincie een goedkeurende verklaring gekregen, maar zowel investeerders als deelnemers in de klankbordgroep zijn weinig gelukkig met de gepresenteerde schetsvoorstellen. Het is een kans om in goed overleg tot een meer met de binnenstad harmoniërende bebouwing te komen die ook voor nieuwe bewoners aantrekkelijk is. Variatie in bebouwingshoogte ook per blok is daarbij essen tieel. Wij krijgen maar één kans te laten zien dat de Schelphoek een voormalig stuk binnenstad is! Henk de Visser Ook dit jaar kwamen weer tientallen panden in aanmerking voor de Puienprijsverkiezing 2006, die jaarlijks georganiseerd wordt door de Historische Vereniging Alkmaar. Aan de hand van een lijst van gereedgekomen panden tussen juni 2005 en juni 2006 heeft de commissie de kwaliteit van deze puien beoordeeld. Er is vooral gekeken naar de zorgvuldig heid waarmee men met het pand is omgegaan, hoezeer men tekening heeft gehouden met zowel de stedenbouwkundige als de architectonische aspec ten zoals vormgeving, authenticiteit, maatvoering, materiaalgebruik en uitstraling naar de openbare ruimte. Tijdens de drukbezochte puienprijsavond zijn na een presentatie over de bouwgeschiedenis van de panden de winnaars bekend gemaakt. Zij ontvingen het inmiddels bekende geëmailleerde schildje, een oorkonde, het juryrapport en een grote foto van het winnende pand. Hieronder volgen de winnaars met een wat ingekort juryrapport. De Puienprijs 2006 in de categorie 'Nieuwbouw zakelijk' wordt toegekend aan de panden van Engeln aan de Laat 120, ook bekend als Petry Sport. In een van de belangrijkste winkelstraten van Alkmaar heeft dit project bijgedragen aan een

Oud Alkmaar | 2006 | | pagina 16