had zijn specialisme in ornament- of figuurschildering. Voorbeelden van het werk van atelier Le Nobel zijn de ramen van Vroom en Dreesmann te Haarlem (Frans Balendong 1930) en de ramen in het trappenhuis van het American Hotel te Amsterdam (1954). De schilden, dekkleden en banderollen zijn ditmaal in een spitsere stijl geschilderd, met achtergronden van onbeschilderd helder glas. Het wapen van Van Kinschot is forser van opzet. Wie dit wapen heeft geschilderd weten we niet. Op het medaillon ontbreekt een banderol met de naam en ambtsperiode. Met dank aan Johan van Zanten, Carla Rogge en de medewerkers van het Regionaal Archief te Alkmaar voor meelezen, tip5 en verdere ondersteuning Ten slotte Aan de glas-in-loodramen met wapenmedaillons zoals ze nu in het stadhuis te zien zijn gaat, zoals we gezien hebben, een uitgebreide geschiedenis van verbouwing en verplaatsing vooraf Van de oorspronkelijke serie van 24 ontbreken momenteel de medaillons van Cabeliau (door breuk) en Druyvesteyn (door onbekende oorzaak). Waarschijnlijk is er ooit nog een extra medaillon geweest met een wapen van Alkmaar en de tekst: "Het Stadshuis gebouwd 1509-1520. De Gerechtszaal hersteld 1879". Hiervan is een aquarel in het archief te vinden. In elk geval zou ik hier willen aan bevelen om het ontbrekende ruitje van burgemeester Druyvesteyn en even tueel het medaillon met het wapen van Alkmaar alsnog opnieuw te laten brandschilderen.Verder hoop ik dat het raampje van Cabeliau, dat momenteel opnieuw wordt gebrandschilderd, weer in de oorspronkelijke stijl wordt terug gebracht. In verschillende plaatsen in Nederland is tot op heden de traditie voortgezet om burgemeesters bij afscheid een ge brandschilderd wapenraam te schen ken. Bijvoorbeeld in Deventer en in Leiden. Misschien een idee voor Alkmaar? Medaillon van burgemeester F.H. van Kinschot Ontwerptekening door R.E.J. Roeterink voor een niet aanwezig wapenmedaillon gewijd aan het stadhuis

Oud Alkmaar | 2006 | | pagina 13