en Guillaume Mostert zijn omringd met fantasievolle dekkleden. Soms is achter het wapen een engel afgebeeld (wapens van Screvel Dircxsz. en Andries Pietersz. Zei) of een dier: op het wapen van Heyndric Gereytsz. van Voshol een ooievaar (brenger van vrede en geluk), op dat van Gerijt Roest een reiger en op het wapen van Dirck Allertsz. een zwaan (eerbiedwaardigheid). Fantasie Sommige wapens zijn ontsproten aan de fantasie van de tekenaar, bijvoorbeeld dat van stadstimmerman Van der Mey. Op het wapen zien we een hardlopende man met een baard, in het zwart gekleed met een witte kraag en een zwarte muts. Over zijn rechterschouder draagt hij een polsstok. Hij loopt langs het riet buiten Alkmaar. In de verte tegen het morgenrood is het silhouet van Alkmaar met de Grote Kerk te onderscheiden. Het wapen wordt aan de bovenkant bekroond met een lijst voorzien van rolwerk. De dekkleden zijn lichtblauw en rood. Het wapen verwijst naar de beroemde bewaard gebleven brieven die de bevelhebbers van Alkmaar stuurden naar gouverneur Dicderik van Sonoy met het verzoek de stad zo snel mogelijk te 'ontzetten'. De brieven werden in een pols- of springstok verborgen en op 2 september 1573 door de Stijlverschillen Bij vergelijking valt op dat er tussen de medaillons met het jaartal 1509 en die met het jaartal 1573 een subtiel stijlverschil waarneembaar is. De wapens van 1509 zijn scherper getekend met dikkere lijnen dan die van 1573 en de dekkleden zijn voller en volumineuzer door een sterker verschil tussen licht en donker. Verder is er sprake van opmerkelijke kleurverschillen tussen de beide series. Hoewel er kleine variaties tussen de ontwerpen en de uitvoering op glas zijn, bijvoorbeeld in de krul van de leeuwenstaart en het volume van het vizier, valt toch op dat een deel van de verschillen tussen beide categorieën al te zien zijn bij de ontwerpen. Naar het waarom kunnen we slechts gissen. Misschien om de beide series duidelijk van elkaar te onderscheiden? De medaillons van Maximiliaan en Karei V zijn overigens in dezelfde stijl als de raampjes met wapens van rond 1509 geschilderd. Medaillon van stadstimmerman Maerten Pietersz. van der Mey 9

Oud Alkmaar | 2006 | | pagina 11