Medaillon van schepen en schout Albert van Rietwijck Het zegel van schepen Willem van Rietwijck. Collectie Regionaal Archief Medaillon van schepen Dirck Allertsz. Zegel van Dirck Allertsz. met dezelfde zwaan en huismerk nadat de ruitjes ontworpen zijn. Omdat de stijl van de wapenschildering ook opvallend afwijkt, is dit wellicht niet het oorspronkelijke ruitje. Waarschijnlijk is het al eerder gebroken en in atelier 't Prinsenhof in een andere stijl uitgevoerd. Mogelijk zijn de raampjes vervaardigd in het Roermondse atelier Nicolas, omdat dit atelier al vanaf 1862 in Alkmaar actief was met ramen voor de Laurentiuskerk en de Dominicuskerk. De wapens op de medaillons van 1879 Het Regionaal Archief bezit een serie zegels van Alkmaarse schepenen en andere hoogwaardigheidsbekleders, die als bron gediend kunnen hebben voor de ontwerpen van de wapens. Misschien heeft C.W. Bruinvis (1829-1922), redacteur van de Alkmaarsche Courant en later museumdirecteur en gemeentearchivaris, Roeterink gewezen op het bestaan van deze zegels. Soms zijn er kleine verschillen en soms is er een zegel van een familielid als voorbeeld gebruikt. Zo is voor het medaillon van Albert van Rietwijck het zegel van Willem van Rietwijck gebruikt. Desondanks kunnen we aannemen dat de schepenzegels als bron hebben gediend. Omdat er hier geen plaats is voor uitvoerige heraldische wapenbeschrijvingen, volsta ik met een paar opmerkingen over het wapenschild en de bijfiguren. Er zijn verschillende dieren in de wapens opgenomen. De fiere leeuw (dapperheid, moed) is een bekend teken en komt maar liefst acht maal voor op het gecompliceerde schild van de landsheren Maximiliaan van Oostenrijk en Karei V. Op het wapen van Heyndric Gerytszoen van Voshol is een vos afgebeeld, symbool voor slimheid en sluwheid. Twee afgewende zalmen zijn het wapenteken van Anthonij van Neerevliet. In de wapens van Doede Jansz., Albert Cornelisz. Comans en Guillaume Mostert zijn kunstmatige figuren verwerkt. Op het wapen van Guillaume Mostert zijn drie afgebroken rode degens met blauwe gevesten te zien. Het wapen van Doede Jansz. is gevierendeeld met een vierspakig wiel voorzien van messen (St. Catharinarad), een leeuw, een paal en een tweede St. Catharinarad. Het wapen van Albert Cornelisz. Coman bestaat uit 12 stukken met een hartschild. Erboven is een bijl geplaatst. Andere wapenstukken zijn een keper (Albert van Rietwijck), drie verkorte breedarmige kruizen (Laurens Pietersz. Palinc) en een getande dwarsbalk (Nanning en Jan van Foreest). Vier wapenschilden, (Gerijt Roest, Dirck Allertsz., Andries Pieterszoen Zei en Screvel Dircxz.) zijn voorzien van een huismerk. Een huismerk (of handmerk) is een eenvoudig eigendomsmerk, meestal bestaand uit rechte lijnen. Dergelijke merktekens werden vaak gebruikt door handwerkslieden om aan te geven door wie iets gemaakt was. Je kunt ze bijvoorbeeld aantreffen in de bouw, onder andere als steenhouwersmerken. Verder werden ze ook toegepast op grafstenen en -zerken. De getraliede helm boven het wapen, indien aanwezig, is naar rechts gewend. Op Roeterinks ontwerpen van de wapens van Laurens Pietersz. Palinc en Albert van Rietwijck is de helm naar links gewend, dus dit is bij de uitvoering op glas veranderd. De betekenis van de twee takken op de helm van Albert van Rietwijck kan 'standvastigheid' zijn of'wijde vertakking in de familie'. De helm is voorzien van dekkleden. De wapens van Doede Jansz., Albert Cornelisz. Comans

Oud Alkmaar | 2006 | | pagina 10