Deze litho naar een tekening van B.G. ten Berge uit 1861 toont dezelfde situatie als de tekening van Schuier, maar nu gezien naar het oosten. Het bruggetje links geeft de scheiding aan van het Eiland en het Hondsbosch. Bij de bebouwing links is onder meer de schoorsteen van een kalkoven zichtbaar en stapels stenen. Ook op deze tekening is een zeewaardig zeilschip afgebeeld. Collectie Regionaal Archief Willem Frederik Stoel sr. (1831-1903). Collectie Regionaal Archief toegestaan gebruik ervan - ook Swerver moest zich houden aan de bepalingen van het oorspronkelijke contract met Van Cleef, dat voorschreef dat het Eiland gebruikt moest worden als scheepswerf-maar besloot dat uiteindelijk niet te doen. Men hoopte dat de werf opnieuw voldoende emplooi zou krijgen. Dat gebeurde niet en in 1868 kwam het op last van de Alkmaarse arrondissements rechtbank tot een openbare verkoop van Swervers beide scheepswerven. De gemeente, die er weinig voor voelde om ook in de toekomst op te moeten treden tegen oneigenlijk gebruik van de grond van het Eiland, kocht zowel de terreinen van Nicolaas Witsen en 't Hondsbosch en wel voor een bedrag van 9990 gulden. De scheepstimmergereed- schappen werden verkocht, wat 1807 gulden opleverde. In 1870 werden de terreinen vervolgens door de gemeente voor 10.100 gulden verkocht aan zoutzieder C. Bosman, die handelde namens meerdere lastgevers. Na onderhandse doorverkoop kwam de werf Nicolaas Witsen in handen van W.F. Stoel en de werf't Hondsbosch in dat van de firma D. Bosman en Zoon. Bloei onder nieuwe eigenaar Stoel Willem Frederik Stoel sr. (1831-1903), van beroep aannemer, verkocht sinds 1852 ook bouwmateriaal aan derden. De benodigde kalk brandde hij in door hem ontworpen schelpkalkovens, die zich bevonden aan het Zeglis. Vanaf 1880 exploiteerde hij ook een eigen steenhouwerij. In 1890 trad zijn zoon W.F. Stoel jr. (1869-1931) tot de zaak toe, die vanaf dat moment werd gedreven onder de naam W.F. Stoel Zoon. De aankoop in 1870 van scheepswerf Nicolaas Witsen laat zich verklaren uit de behoefte van Stoel aan vletten en schepen voor het vervoeren van bouwmaterialen en turf Met een eigen scheepswerf

Oud Alkmaar | 2006 | | pagina 8