f 1 I 1 - Het 'Veneetse eylandt' (nr. 28) en het 'Hontsbosch' (nr. 27) op de stadskaart van Joan Blaeu uit 1652. Op het 'Hontsbosch' is de scheepswerf duidelijk zichtbaar. Collectie Regionaal Archief Op dit detail van een tekening van de Bierkade met Accijnstoren door de Alkmaarse kunstenaar J.A. Crescent uit 1806 (situatie van 1805) zien we links achter de bomen de huizen op het Eiland, die begin 19de eeuw zijn afgebroken. We kijken uit op de huizen aan het Voormeer, op de hoek met de Turfmarkt. Collectie Regionaal Archief - i Si ii&r Met de bouw van de werf en het te water laten van een echt zeeschip werd de scheeps- werf'Nicolaas Witsen', die dit jaar het 150-jarig bestaan viert, op de kaart gezet. Laten we nu eerst eens gaan kijken naar de voorgeschiedenis van de werf Het 'Veneetse Eylandt' en het 'Hontsbosch' Het 'Eiland' zoals men het in de 19de eeuw noemde, was in 1612 - ook 1606 wordt wel genoemd - aangeplempt in het Voormeer. Het stadsbestuur ondervond veel hinder van belastingontduiking van de bieraccijns door de Alkmaarse bierstekers (groothandelaren in elders gebrouwen bier). Om ze beter te kunnen controleren werd in 1612 besloten de bierstekers te huisvesten op het nieuwe eiland in het Voormeer, dat al spoedig de poëtische naam 'Veneetse eylandt' kreeg. Nog lange tijd was er op het Eiland een huis met een gedenk steen waarop te lezen viel: "Toen men 1614 schreef ons hier al op 't Eiland dreef'. C.W. Bruinvis vermeldt dat de bebouwing op het Eiland rond 1800 nog aanwezig was, hoe wel er in de Franse tijd sprake was van groot verval. Zo werd zelfs de brug die de Bierkade iets ten noorden van de Accijnstoren met het Eiland verbond, in 1805 wegens bouwvallig heid weggebroken. Begin 19de eeuw werd ten behoeve van de aanleg van het Noordhollands

Oud Alkmaar | 2006 | | pagina 4