Achter de gevel Helena Annelies Veronica Janssen Op de voorgevel van het witte pand aan de Koningsweg 70 prijkt de inscriptie: "Provenhuys Helena van Oosthoorn". De geschiedenis van het huis is verbonden met Helena van Oosthoorn, die werd geboren in 1616. Ze was getrouwd met Caesar Boetius van Everdingen, de man aan wie de be schildering van de luiken van het orgel in de Grote Kerk toe geschreven wordt. Rond 1930 is een zelfportret van Caesar aangetroffen in het hofje Helena van Oosthoorn. Met subsidie van de Historische Vereniging Alkmaar is dit werk opgeknapt. Het schilderij bevindt zich momenteel in het Stedelijk Museum. Zelfheeft Helena niet op de Koningsweg 70 gewoond. In haar testament bepaalde ze dat van haar erfenis een huis aan gekocht diende te worden waar drie vrouwen in gehuisvest konden worden. Het stichten van een hofje was heel gebruikelijk in de 17de eeuw voor mensen die wat te verteren hadden. En Helena was allerminst armlastig, zoals blijkt uit boedelinventarissen. Naast gouden tingen met robijnen bezat ze o.a. waardepapieren, serviesgoed en 'conterfijtselen' ofwel schilderijen. Helena is begraven op 13 oktober 1678 in het noordelijk transept van de Grote of Sint Laurensketk. De uitvoering van het testament geschiedde pas een eeuw na haar dood. Voordat de vrouwen erin trokken werd de gevel aangepast door de toentertijd bekende Alkmaarse architect/aannemer Daniël van Kleef Hij heeft er volgens de toen geldende mode een licht naar voren hellende gevel van gemaakt, een zogenaamde De gevel van Koningsweg 70 De gevelsteen van vanoo.si ik ür. Jkmaar. maar. In eniging. hij over mens de ardwerk heid als igiig- als een ier goed Lets wist .aat ver- iriërend ame op In deze rubriek bren^ ik een bezoek aan een historisch pand in Alkmaar. Centraal staat daarbij de vraag hoe het is om in een dergelijk huis te wonen. 37

Oud Alkmaar | 2006 | | pagina 43