In memoriam Johannes Daniël (Joop) Kila Redactie Oud Alkmaar 1 f In 1963 werd Joop beroepen naar Den Helder. Hij werd er predikant van de Vredeskerk in de wijk De Schooten. Joop werkte er samen met katholieken en gereformeerden. Het kerkgebouw werd namelijk gedeeld door de drie kerkgenootschappen. Joops weduwe Rie herinnert zich nog een grappig voorval. Toen ze bij de inwijding van de Vredeskerk de Haarlemse bisschop zagen binnenkomen, begonnen de hervormde en gereformeerde kinderen, die ook aanwezig waren, spontaan een Sinterklaasliedje te zingen. In 1973 volgde een beroep naar Alkmaar. Joop was hier tot zijn emeritaat in 1997 predikant van de Vrijheidskerk in het Hoefplan. Aanvankelijk vonden de diensten plaats in het gebouw van de MTS. Later kerkten de hervormden in de gereformeerde Vrijheidskerk. Eerst had ieder kerkgenootschap eigen diensten, maar na verloop van tijd werden steeds meer erediensten gecombineerd. Zo kreeg men praktische ervaring op oecumenisch gebied. Joop voelde zich daarbij als een vis in het water. Van nature geen scherpslijper, stimuleerde hij de samenwerking tussen de diverse kerkelijke stromingen. Zeer onverwachts is ons redactielid Joop Kila op 12 mei overleden. Kort daarvoor had hij ons nog deelgenoot gemaakt van plannen voor artikelen die hij wou schrijven voor het tijdschrift. Een ervan zou gaan over de rituelen bij begrafenissen. Joop legde ons uit dat hij als predikant en ook tijdens zijn emeritaat veel uitvaarten had begeleid en 'het wereldje' goed kende. Wie van ons had toen kunnen bevroeden dat wij slechts een paar weken later deel genoot zouden zijn van Joops eigen uitvaart. Joop Qohannes Daniël] Kila werd geboren in Sliedrecht op 24 februari 1932 in een vrijzinnig protestants gezin. Zijn vader was er hoofd van de openbare lagere school. Joop ging na het gymnasium in Gorinchem te hebben bezocht, theologie studeren in Leiden. In 1959 werd hij predikant in het Groningse Grijpskerk. Een jaar eerder was hij getrouwd met zijn jeugdvriendin Rie Bakker. 34

Oud Alkmaar | 2006 | | pagina 40