Systematisch onderzoek van kleine vondsten levert de archeologie iets op. Zo zou ook bij elke verbouwing veel systematischer dan nu de bouwhistorie onderzocht moeten worden. Veel kleine onderzoeken leveren tezamen wat op voor de geschiedenis van de stad. Ik pleit voor een integratie van archeologie, bouwhistorie en geschiedenis, daar hebben we tot nu toe te weinig aan gedaan. Als afscheidscadeau heb je geld gekregen om een plaquette voorjan Wils te realiseren. Waarom wil je dat? Jan Wils was een Alkmaarse architect die internationaal beroemd is geworden en veel meer aandacht verdient. Hij is bekend als architect van het Olympisch Stadion in Amsterdam, en voerde opdrachten uit voor het koninklijk huis. Buitenlandse studenten komen hier naar zijn werk kijken, maar in Alkmaar kent bijna niemand hem. De twee huizen op de hoek van Lamoraalstraat en Nassauplein zijn van zijn hand en zeer knap geconstrueerd. Hij heeft de Villa de Lange aan de Wilhelminalaan gebouwd. Bijzonder is ook de eerste kolomloze tribune bij de drafbaan. Die is inmiddels behoorlijk aangepast en veranderd, maar het zou prachtig zijn als architect Douma de kans krijgt die pure tribune van Wils te herstellen en aan te vullen met glas zodat het weer gebruiksklaar wordt! De plaquette zou ik graag willen plaatsen op de plek waar het geboortehuis van Wils heeft gestaan, aan de Laat, waar nu V&D zich bevindt. Heb je nqg^rote of kleine wensen voor de toekomst van liet oude Alkmaar? Ik zou graag willen dat de Schelphoek weer bij de binnenstad zou horen. Ik zou veel meer hoektorentjes willen herstellen, zoals dat bij de Nachtegaal gebeurd is: in de De door Wils gebouwde tribune bij de drafbaan, gefotografeerd kort na de bouw. Foto P. Delemarre. Collectie Regionaal Archief

Oud Alkmaar | 2006 | | pagina 38