eid om cultureel erfgoed is beschamend. Er wordt ongelooflijk veel gevraagd van particulier cunnen initiatief, van arme kerkeigenaren, van gemeenten die bij moeten leggen. Eigenlijk is ïaar is. het alleen maar triest dat ik dertig jaar heb moeten soebatten om geld. je niet De gemeente Alkmaar heeft zeker haar verantwoordelijkheid daarin genomen. Alle mische restauraties van particulieren met financiering van het Rijk worden begeleid door de ïenstad gemeente Alkmaar. Eigenaren worden geholpen met alle formulieren. Alkmaar betaalt n groot ook heel veel aan de Rijksmonumenten, zoals de Kapelkerk, de hofjes, vaak veel meer dan het Rijk dat doet. Dat is niet direct een succes van Monumentenzorg, maar veel meer van ok veel de gemeentepolitiek. ït als de Het is toch ook wel een succes dat we er in geslaagd zijn de communicatie met de rzelend eigenaren open te krijgen. De laatste tijd ligt veel meer nadruk op informatie van het acht en publiek door publicaties en nieuwsbrieven. De houding van de dienst is daarbij ook erg belden belangrijk: je moet geen schoolmeester spelen, geen zeurpiet zijn maar een adviseur. art van Niets is deprimerender voor een eigenaar die net zijn pand geschilderd heeft dan te s mede horen dat de kleur verkeerd is; je moet juist complimenteren dat het goed in de verf zit. ing is, De cosmeticaregeling die ik ontwikkeld heb loopt als een trein: eigenaren van uur die beeldbepalende ofkarakteristieke panden kunnen kleine stukjes subsidie krijgen en een beetje begeleiding bij de restauratie van kleine onderdelen, zoals een glas-in-loodraam of hekwerk. In tgde-eeuwse buurten als het Emmakwartier of het Nassaukwartier is dat belangrijk. Dan blijkt ook dat veel mensen trots zijn op hun pand, en een beetje i. Als je financiële hulp en overleg doen wonderen. 'achten Monumenten behoud je niet met restauratie, zoals ik heel lang gedacht heb. Waar je ook dat voortdurend mee bezig bent is de transformatie van de stad voor een nieuw gebruik en 3e Laat daar heb je die eigenaar voor 110% bij nodig. Als je de eigenaar enthousiast krijgt, heb je dat de meer dan de helft gewonnen. Kijk maar eens hoe prachtig de Villa de Lange aan de mping. Wilhelminalaan door de huidige eigenaar wordt gerestaureerd! Dat kun je echter niet ook bij van elke eigenaar verlangen. Een monument behoud je niet door het in de vitrine te raat en zetten, maar door het bruikbaar te houden, dan heeft het de grootste overlevingskans. daging Zijn er alsje terugkijkt ontwikkelingengeweest waarbijje meer had willen ingrijpen? De grootste teleurstelling in mijn werk lig bij het verdwijnen van het schoolgebouw aan de Burgemeester Palingstraat. Dat was een prachtig gebouw, ook wat het interieur as heel betreft. Ik heb mij toen vrij sterk geconcentreerd op de Vondelschool, en me niet ge steeds realiseerd dat die andere school gevaar liep. Ik heb steeds gedacht dat het wel los zou et Rijk lopen met de sloop. Nu is er nieuwbouw, heel jammer. jent op Mijn grootste zorg ligt bij de kerken en scholen. Het zijn maatschappelijke ont iden in wikkelingen waar je niet zoveel aan kunt doen. Kerken hebben te kampen met leegloop, n is dat scholen reorganiseren naar grotere gehelen. Ik vind het bijvoorbeeld erg jammer dat de crijgen Don Boscokerk gesloopt gaat worden, dat is zo'n herkenbaar gebouw. En neem de N voor voormalige ambachtsschool bij de Bergerbrug (nu deel van scholengemeenschap 2 9

Oud Alkmaar | 2006 | | pagina 35