vind het nog steeds erg leuk om nota's te schrijven. Het gaf mij de mogelijkheid om ideeën veel directer aan het bestuur voor te leggen. Ik heb het politiek bestuur kunnen overtuigen dat de historische stad een van de sterkste punten van Alkmaar is. Winkelcentra kunnen ze overal bouwen, maar de binnenstad van Alkmaar kun je niet kopiëren en is bijzonder in de regio. Als je dat voldoende uitbuit kun je de economische en toeristische aantrekkelijkheid van de stad een extra dimensie geven. De binnenstad is niet alleen mooi en van culturele waarde, maar ook economisch gezien van groot belang. Aan dat besef alléén heb je niet zo heel veel, het levert pas wat op als je ook veel maatschappelijk draagvlak hebt, dus daar is ook hard aan gewerkt. Een evenement als de Open Monumentendag is daar heilzaam voor geweest. Dat initiatief is heel aarzelend begonnen, ik weet nog dat ik de eerste keer, zo'n 15 jaar geleden zelf alles heb bedacht en uitgezet en als een soort informatiepunt op de Keetgracht ben gaan zitten. Toen belden de bodes van het stadhuis op met de vraag wat ik uitspookte, want het zag er zwart van de mensen! De landelijke opening van monumentendag in 2004 in Alkmaar was mede dankzij Gonna de Reus, die nu medewerkster Communicatie van de afdeling is, natuurlijk de kroon op dat werk. Door dit soort activiteiten ging het politiek bestuur die oude binnenstad natuurlijk ook steeds interessanter vinden. Wat vind je zelf het mooiste monument van de stad Niet een speciaal monument, maar eigenlijk de structuur van de hele binnenstad. Als je kijkt naar de kaart van Drebbel dan zie je dat het plan van straten, stegen en grachten nog grotendeels ongewijzigd is. Die structuur is zo monumentaal! En je merkt ook dat als je daar iets in gaat verknoeien, het heel lang duurt voordat het zich herstelt. De Laat was vroeger een gracht en is in de 15de eeuw gedempt. Uit onderzoek is gebleken dat de meeste panden aan de Laat al hun derde verschijningsvorm hebben vanaf de demping. Men zocht kennelijk een nieuwe schaal, en er wordt nog steeds verbouwd. Dat is ook bij de Schelphoek zo. Dat gebied is doorsneden door het Kanaal en de Korte Vondelstraat en dan denkt iedereen opeens dat het de binnenstad niet meer is. Het is wel een uitdaging om dat gebied weer bij de oude stad te trekken, maar of dat lukt? Wat is het grootste succes van Monumentenzorg geweest, waar ben je het meest trots op Voldoende geld bij elkaar weten te krijgen om de Grote Kerk te restaureren, dat was heel bijzonder, net als die gewelfschilderingen en de Kapelkerk. Het lastige is dat het steeds over geld gaat. Bij Monumentenzorg is het zo datje pas succes hebt als je bij het Rijk geld weet los te krijgen. Je zou verwachten datje in een geciviliseerd land zuinig bent op de schat die je uit het verleden krijgt aangereikt. Als je bedenkt dat van alle panden in Nederland slechts zo'n tien procent dateert van voor de Tweede Wereldoorlog, dan is dat natuurlijk heel weinig. Ons cultureel erfgoed is niet zo groot in omvang, en daar krijgen we ook nog heel weinig geld voor. Het budget van het ministerie van OC&W voor

Oud Alkmaar | 2006 | | pagina 34