Joop Voorn met een van de fotoboeken uit het archief van de scheepswerf Achter Joop een deel van het door hem geordende bedrijfsarchief Tot slot Er varen nog steeds schepen die ooit zijn gebouwd op de scheepswerf Regelmatig bellen er mensen die willen weten wie toch die meneer Witsen is geweest die hun boot heeft gebouwd. Vis had gelijk: "a thing of beauty is a joy forever". Dat het huidige Nautisch Centrum Witsen een geschiedenis van 150 jaar achter zich heeft, zal een bezoeker van de werf aan de Kraspolderweg niet direct merken. Historische gebouwen zijn er niet te vinden. Alles oogt modern en efficiënt. Pas bij een bezoek aan het werfkantoor is iets te zien van het verleden van het bedrijf: oude scheepsmodellen staan er opgesteld en er hangt een kastje met ooit in een vet verleden behaalde medailles. Op de Eilandswal, de oude locatie van de scheepswerf, is nog veel minder terug te vinden van het verleden. Een groter contrast tussen de oude scheepswerf en de huidige bebouwing is bijna niet denkbaar. Keek je ooit vanaf de Bierkade uit op de bedrijvige scheepswerf en de statige villa van directeur Vis, nu zijn er alleen rijtjeshuizen te zien, heel wat leuker om in te wonen dan om er tegenaan te kijken. Gelukkig is een groot deel van het bedrijfsarchief van de werf bewaard gebleven. Het bevindt zich momenteel in een loods op de huidige werf De laatste jaren is het door vrijwillig archivaris Joop Voorn goed op orde gebracht. Zo is het toch mogelijk gebleken om de geschiedenis van de werf te reconstrueren. Bronnen Dit artikel is grotendeels geschreven met behulp van materiaal aanwezig bij het Regionaal Archief Een belangrijke bron voor dit artikel waren de twee verzamelbanden met kopieën van originele documenten en relevante literatuur, bijeengebracht door Cor Neef onder de titel Het Veneetsche Eyland. Verder is gebruik gemaakt van het archief van het Alkmaarse scheepmakersgilde, de gemeenteverslagen van Alkmaar, artikelen in de Alkmaarsche Courant en brochures van het bedrijf, bewaard gebleven in het goed ontsloten archief van de scheepswerf en in de bibliotheek van het Regionaal Archief J.W. Balder gaf inzage in zijn verzameling documentatie over de scheepswerf en H.J.M. Kaptein in zijn concept-hoofdstukken voor het komende overzichtswerk over de Alkmaarse geschiedenis. Floor Berkman liet zich interviewen over zijn herinneringen aan de werf t

Oud Alkmaar | 2006 | | pagina 30